| Acaikus a întrebat:

Buna TPU as avea 2 intrebari sistemul d operare free DOS cum este? si care dintre cele 2 famili d procesoare este mai buna : Pentium Dual-Core sau Athlon II Dual-Core? dau funda big grin

3 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Cu Free DOS mai vin laptop-urile, poti intra in BIOS cu el, mai mult de atat nu merge, trebuie sa instalezi un OS.
Detin un Pentium Dual-Core E5200 si un AMD Phenom II X4 955 si sunt fan AMD.
Recomand AMD fiindca imi plac mai mult (big grin)si daca ai o placa video AMD, performantele in jocuri vor fi mai mari si pentru ca AMD Athlon e mai ieftin si ofera la fel de multe si placile de baza AMD sunt o idee mai ieftine si sunt la fel de bune...sii AMD te lasa sa dai overclock, chiar iti ofera AMD Overdrive sa dai overclock mai usor, pe cand Intel: "Ai dat overclock?!? Pana aici ti-a fost, pierzi garantia!"
Dar ambele au 2 cores si 2 Mb cache, aici poti alege ce vrei dar daca ajungi la AMD Phenom II X2.huh, Intel nu are nici o sansa daca compari AMD si Intel la CPUs intre 300 si 800 lei - AMD este mereu mai bun si mai ieftin. Funda? big grin

| MajorAsshole a răspuns:

Free DOS este (cred) primul sistem de operare folosit pe primele computere aparute in aceasta lume; MS-DOS vine cu orice Windows, de ex... deci mai simplu, trebuie sa iti pui un alt sistem de operare. Windows, Linux, etc. Personal prefer procesoare Pentium.

| Acaikus explică:

Pai ati raspuns fiecare la o intrebare dar nu la amandoua primul a spus ca ii plac procesoarele d la pentium dar nu a spus care ar fi mai bun... ma rog si al doilea a scris mai mult despre procesorbig grin va dau cate un votwinking nu va suparati...big grin