| lolec a întrebat:

buna TPU! ce parere aveti de calculatorul asta? placa video mi se pare cam slaba... voi ce credeti? http://www.altex.ro/......0-free-dos

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Eu cred că va merge orice joc pe Maxim. Pot fi și excepții, dar nu cred că există joc care să nu meargă cel puțin pe MEDIU pe placa asta. E AMD Radeon HD 7750 de 1 GB GDDR5, adică nu e DDR3 ca ce am eu ci mai bună (am nVidia GeForce GT 630 de 2 GB DDR3, 128 biți și îmi merge orice joc cel puțin pe Mediu). Și placa aceasta e tot pe 128 biți (cred), dar deși sunt importanți și biții, mai importantă e placa în sine.

Deci, să te aștepți să pui orice aproape joc pe maxim.

PS: Poți căuta pe YouTube de exemplu „Crysis 3 on Radeon HD 7750" și vei găsi. Uite: http://www.youtube.com/watch?v=SNeOMEplZ3s

Dar poți căuta așa orice joc.

9 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

In raport calitate pret. Este Ok

| buzucan a răspuns:

Mai interesant mi se pare asta... http://recomandare.info/calculator-pentru-jocuri.html

| SonicAndrei a răspuns:

Cum să fie slabă placa video? Deși e de 1 GB e GDDR5. Merge orice joc pe maxim pe AMD Radeon HD 7750.
Este un calculator foarte bun atât pentru jocuri cât și pentru programe.

| lolec explică (pentru SonicAndrei):

Dar de nuclee ce spui? nu ar trebui sa aiba minim 6 nuclee ca sa fie bunicel?

| DANI_1590 a răspuns (pentru lolec):

Normal ca nu! Eu pe pc am un un i3 dual core + o placa video hd 7870 si merge crysis 3 pe ultra!

| SonicAndrei a răspuns (pentru lolec):

Ce spui acolo? Te crezi în viitor cred... E suficient un Dual Core ca să fie bun. Eu am un i3 (2 nuclee fizice și 4 virtuale) și sunt foarte mulțumit de el, acesta e un i5 (4 nuclee fizice și 4 virtuale).
Iată un procesor cu 6 nuclee care nu e mai bun decât un i5: AMD FX-6100.
Este un calculator foarte bun. Are 8 GB RAM (nu va folosi niciodată atât) și un HDD de 1 TB (greu de umplut).

Iată o recomandare: Eu aș face calculatorul din bucăți și ar ieși puțin mai ieftin și mai bun. Aș selecta eu placa de bază și celelalte ca să mă asigur că am cele mai bune componente (aici poate intra și firma). Placa video e foarte bună, dar la 2300 lei cred că se poate face un calculator din bucăți puțin mai bun decât acesta (și cu o placă video pentru viitor - nu că asta nu ar fi).

| lolec explică (pentru SonicAndrei):

Si de placa video ce spui? face fata la jocuri?

| SonicAndrei a răspuns (pentru lolec):

Eu cred că va merge orice joc pe Maxim. Pot fi și excepții, dar nu cred că există joc care să nu meargă cel puțin pe MEDIU pe placa asta. E AMD Radeon HD 7750 de 1 GB GDDR5, adică nu e DDR3 ca ce am eu ci mai bună (am nVidia GeForce GT 630 de 2 GB DDR3, 128 biți și îmi merge orice joc cel puțin pe Mediu). Și placa aceasta e tot pe 128 biți (cred), dar deși sunt importanți și biții, mai importantă e placa în sine.

Deci, să te aștepți să pui orice aproape joc pe maxim.

PS: Poți căuta pe YouTube de exemplu „Crysis 3 on Radeon HD 7750" și vei găsi. Uite: http://www.youtube.com/watch?v=SNeOMEplZ3s

Dar poți căuta așa orice joc.

| cornelmircea1980 a răspuns:

Daca ai bani ia-l ca este bun