| ionelailinca a întrebat:

de curand mi-am cumparat un aparat foto Nikon coolpix s3000 doar ca am o problema... eu pun unghii cu gel iar la sfarsit clientelor le fac ca de obicei poze la unghiute doar ca nu se vad prea bine modele sau acele detalii de pe unghiute.
am gasit pe net o fata care pune si ea unghii cu gel si uitati'va si voi la ea cum ies pozele: http://www.facebook.com/unghii.anastalpeni/photos_all
trebuie ceva setat la aparat... va rog sa imi explicati si mie ce ar trebui sa fac sa iasa pozele mai frumos.
funda cel mai bun raspuns:***

Răspuns Câştigător
| RobertVali111 a răspuns:

Stii ce ar trebui tu sa faci? In primul rand sa improvizezi un reflector (daca nu cumva ai unul). Pentru asta poti folosi o lampa de birou si un bec economic mai mare(neaparat economic pentru ca are o lumina alba, mai naturala), apoi trebuie sa setezi aparatul pe macro din modul "Scena" si apoi experimentezi sa vezi daca ies mai bine cu sau fara blitz. Succes.

| ionelailinca explică (pentru RobertVali111):

Multumesc mult. chiar m'a ajutat foarte mult.
funda:**

| RobertVali111 a răspuns (pentru ionelailinca):

Ma bucur ca am fost de ajutor.

5 răspunsuri:
| pagetoc a răspuns:

1. Pui modul macro
2. Setezi valoare ISO la 200.
3. Pui o sursa de lumina bunisoara.
4. la WB (white balance) setezi incandescent daca ai bec incandescent.
Spor!

| HartaLumii1966 a răspuns:

Pentru a avea calitate aparatul trebuie setat pe manual si activata functia de macro.