| Cristiiiish a întrebat:

Detin un Canon eos200d nou nout cu lentile de 18-55mm. Atunci cand camera incearca sa focalizeze obiectul in prin plan, obturatorul face in zgomot. Cum pot avea o focalizare silentioasa? As vrea sa stiu daca problema este a camerei, obiectivului sau se poate rezolva din setari? multumesc si o zi buna!

1 răspuns:
| Trioda a răspuns:

Mecanismele din obiectiv sunt de vina, nu poti face nimic din setari, poate din modul de sensibilitate sa reduci ceva.
Obiectivul..in el sunt motorase,pinioni, parghii, perdele, etc, este ceva normal sa fie percepute cand lucreaza.
In timp se va mai roda acel mecanism si va inceta zgomotul, insa nu total.