| luvmariaaah a întrebat:

Buna,TPU! Doresc sa-mi achizitionez un Macbook, insa as vrea sa stiu daca voi putea realiza toate proiectele la informatica de pe el, gen site-uri Html etc (sunt la sectia de real, stiinte ale naturii). Mentionez ca vreau sa dau si examenul de ECDL.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Logic ca poti face toate proiectele pe el atat timp cat iti descarci aplicatiile necesare (care din pacate nu sunt multe gratuite ca la Windows) si trebuie sa te obisnuiesti si cu sistemul de operare. Cauta intai aplicatiile de care ai nevoie si daca sunt pentru mac, dar daca ai bani pentru mac, ai si pentru aplicatii, nu?

3 răspunsuri:
| master77 a răspuns:

E ca si cum ai zice pot sa merg pe asfalt cu un bmw x5? Mentionez ca vreau sa prinda cel putin 50km/h.

| RCristofor a răspuns:

Îți ajunge um laptop cu 2 gb ram și în procesor single core de 2.4. Html-ul și php-ul nu sunt procesări video sa-ți pape resurse.

| master77 a răspuns (pentru RCristofor):

De la un macbook la un laptop care de vreo 3 ani nu are ce cauta pe piata? Laptopul nu il schimbi pe fiecare an, o configuratie decenta ar fi un i5/i7 quad core, 4-8gb, placa video dedicata, baterie 6 celule ar fi ideala. http://www.emag.ro/......DH2PRBBBM/ e un laptop decent pentru 5 ani daca nu se foloseste pentru jocuri cu grafica intensiva, cu toate ca o sa mearga cel putin la low-medium unele jocuri recente. Dar daca vrea sa isi ia Macbook pentru ca este Apple si nu mai conteaza restul nu am nimic impotriva, e un laptop destul de bun chiar daca brandul este un sfert din valoarea laptopului. Apropo mie daca mi-ar zice cineva sa imi iau laptop single core l-as injura.