| ANONIMANON a întrebat:

E vreo problema daca laptopul sta mai tot timpul conectat la priza? Se poate strica bateria?

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

În timp scade sănătatea bateriei. Adică, peste vreo 3 ani, bateria te va ține mult mai puțin. Laptopul nu ar trebui să se strice, bateria da. Dar depinde de tehnologia laptopului.
În laptopurile clasice, curentul din încărcător intră în baterie și apoi merge la restul componentelor. Deci, practic, laptopul foloseşte tot bateria chiar dacă e băgat în priză. Aceasta se descarcă şi încarcă în acelaşi timp.
Laptopurile noi au un sistem inteligent care decuplează bateria de la curent dacă aceasta e încărcată. Deci, dacă bateria e 100%, curentul e trimis direct la componentele laptopului şi bateria e salvată. Evident, dacă se ia curentul, se trece imediat pe baterie.

7 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Pai normal sa se strica. recomandat este cand este in priza sa nu te joci pe el. si cand este incarcat sa il scoti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptopurile in general au un mecanism de protectie al bateriei. Adica daca bateria e full, nu mai pompeaza curent in ea de nebun. Conteaza mai mult numarul de incarcari, ca la telefon. Eu toate laptopurile le-am tinut mai mult in priza decat pe baterie, pentru ca nu ma deplasam mult cu ele si nu am patit sa se strice bateria. In schimb daca il lasi sa se descarce pe jumatate, apoi il mai incarci 20%, apoi iar il scoti si tot asa, da, se duce.

| Kiwibibilă a răspuns:

Eu am un laptop de 4 ani si jumatate.
Timp de 2 ani il incarcam doar cand avea nevoie. Apoi am inceput sa il las continuu in priza si bateria s-a stricat de tot in careva luni.
Deci cel mai probabil da.

| Andersen2k18 a răspuns:

Daca ii lasi bateria in laptop e normal sa se strice. Eu de exemplu am scos acumulatorul bateriei din laptop si il las in priza, si n-am probleme.

| Tudorchiriac a răspuns:

Posibil, laptop-ul e facut sa fie portabil, ca si telefonul, daca te joci cu telefonul in priza, s-ar strica bateria, e la fel si cu laptopul.

| Anonimul202 a răspuns:

Nu este nici o problema, de obicei bateriile laptop-urilor se duc dupa o perioada si trebuie sa stea numai cu incarcatorul. Eu mereu il tin conectat cu incarcatorul

| Goke a răspuns:

Laptopul daca e conectat toata ziua nu se strica, in schimb se incalzeste si cand il scoti din priza ca sa te muti bateria i se duce mult mai repede.