| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Ieri am gasit un calculator vechi la mine in casa. Cand am incercat sa-l pornesc mi-a aparut loading screen-ul de la Windows XP dar imediat dupa "Ecranul Albastru" COD de eroare: 0x000007b. Dupa aceea am dat restart si am apasat F8 pentru advenced options insa ABSOLUT niciuna nu mergea. Am intrat si in BIOS insa nu stiu cum sa setez IDE (Am un BIOS foarte ciudat, AMIBIOS) Am incercat si cu CD, dar nada. Ma putet ajuta?

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Incearca sa il desfaci sa il cureti putin, de praf, sa scoti mufele din el si memoria ram si apoi sa le bagi inapoi. sa schimbi bateria de la bios, cred ca este goala de atata timp. si apoi il pornesti. daca nu merge dai restart si apesi delete si intri in bios, dai sa buteze dupa CD, si salvezi.
poti instala windowsul din nou.

| anonim_4396 explică (pentru octav005):

Merci pentru sfat! happy Voi incerca!

| anonim_4396 explică (pentru octav005):

Deci daca bateria de la BIOS este descarcata, imi apare AMI BIOS? INTREBARE: Daca o inlocuiesc, BIOS-ul va putea BOOT-a pe USB/ CD? Merci anticipat

12 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

100% sigur trebuie reinstalat biosul, sa inteleg ca nu iti buteaza windows-ul de pe cd? din bios du-te la boot si bagi cdrom-ul pe primul loc ca sa iti buteze windows-ul

| anonim_4396 explică (pentru bogdan324):

Merci de sfat! happy

| CPAElites a răspuns:

Cum l-ai gasit in casa? Era ascuns in dulap si tu nu stiai de el? laughing

| anonim_4396 explică (pentru CPAElites):

Da, dar nu asta ma intereseaza.

| K0sti a răspuns (pentru CPAElites):

laughing Asta voiam si eu sa intreb! Unele case ascund mari enigme pentru locuitori...

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

-_-

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

NVM dude

| Anonimul95t a răspuns:

Acea eroare este un blue screen poti afla mai multe de aici despre el :https://ro.wikipedia.org/wiki/Blue_Screen_of_Death cauta codul pe google si vezi ce gasesti s-ar putea sa trebuiasca sa reinstalezi sistemul de operare

| anonim_4396 explică (pentru Anonimul95t):

Merci de sfat!

| Anonimul95t a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!