| andrew160 a întrebat:

Imi apare de cateva zile ecranul albastru dupa ce joc TIM. Ma pune sa restartez PC-ul. Dar dupa aceea imi apare din nou ecranul albastru. Imi puteti spune cum pot rezolva problema?

2 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze daca nici tu nu ai dat detalii mai multe.
Cauzele ce declansaza BSoD sau ecranul albastru:
1. Hardware defect (componente pc defecte), memorie ram, hard disk sau alte componente, supraincalzirea componentelor (memorie, procesor, chipset, etc), de cele mai multe ori doar memoria si hard-ul provoaca aceste BSoD-uri.
2. Drivere cu probleme, fie sunt scrise prost, fie sunt incompatibile, de cele mai multe ori driverele nu sunt instalate corect.
3. Lipsa spatiului suficient pe partitia cu sistemul, in general este partitia C:, aici avem nevoie de cel putin 5% spatiu liber in orice moment.
5. Softuri care nu functioneaza cum trebuie sau nu sunt instalate corect.
6. Mallware: virusi, troieni, spyware.
7. Jocurile instalate incorect sau jocurile piratate (nu toate), acestea pot instala unele drivere ce pot intra in conflict cu driverele pe care voi le aveti deja instalate, de multe ori wizardul de instalare este parcurs in fuga de catre gamerii grabiti.
in principiu trebuie sa verificam componentele predispuse la defectiuni, daca stabilim ca nu este de la hardware trebuie sa dezinstalam driverele sau softurile pe care le-am instalat inaintea "avalansei" de ecrane albastre, asta bineinteles o putem face doar daca intram in windows in modul Safe Mode.
Uite si un videotutorial:
http://www.videotutorial.ro/? p=5517

| Mihalea_Andreas_1999 a răspuns:

Mai, ai un fisier compresat ori ai sters systemul reserved din gresiala. Daca ai un fisier din system, compresat poti intra in safe mode si sa-l decompresezi dar de mai multe ori cauta ~windows~ls daca este compresat daca ai windows vista si daca ai sters partitia systemului reserved trebuie sa reinstalezi windowsul si daca ai win 7 intra pe minidump sa vezi Mini070213-01.dmp normal in SAFE MODE daca este copiat, ori intra pe temp sa vezi ca toate fisierele sunt in regula. Mult noroc!