| TheMimy a întrebat:

Buna TPU.Mi-am instalat windows-ul xp professional sp3.Eu am calculatorul la mana a 2-a, si nu am primit driverele acelea, cu placa video si cea de sunet.Chestia e ca: -nu stiu cum se numesc -nu stiu de unde sa le descarc Va rog ajutati-ma.Dau funda! PS:pana acum,imi reinstala altcineva windowsul, dar acum m-am gandit sa o fac eu,(deoarece el nu are timp)

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cel mai simplu este sa-i desfaci capacul si sa te uiti ce scrie pe placa de baza(modelul). De exemplu: O placa de baza de la Gigabyte are urmatorul cod: GA-H61M-HD2 (rev. 1.0). Atentie, este numai un exemplu. La tine va fi alt model si posibil alt producator. Vezi ce model este si cauti pe Google producatorul si iti iei driverele. Mai mult ca sigur nu o sa te descurci cu acele programe de care au pomenit antevorbitorii mei. Asta este cea mai simpla si eficienta metoda! Modelul placii >> producator >> drivere.

Răspuns utilizator avertizat
| Mozurov a răspuns:

Sunt programe care iti identifica driverele si ti le descarca.http://download.chip.eu/ro/Driver-Identifier-3.9_180690470.html uite aici un exemplu de program.

| xgamerz a răspuns:

Presupun k NET-ul (driverele pt.plak de retea) merge.
Dai pe START click pe RUN si scrie in casuta: dxdiag apoi faci click pe OK, iti apare o casuta dai click pe: yes Te uiti la System Manufacturer:System Model:, acolo ai numele placii de baza, dai pe google dupa acel nume si iti descarci driverele pentru. windows`ul pe care l`ai instalat. *Iti recomand sa T duci doar pe site`urile officiale si sa descarci driverele.*
Descarca de pe google: aida32, in aida faci click pe Computer-Summary, acolo o sa fie ce cautiwinking
Daca NU T descuri lasa`mi un msg sau un YmessID si te pot ajuta.
Baftawinking

| PhooThay a răspuns:

Instaleaza Everest si vezi ca gasesti acolo toate setarile de la pcwinking

dar mai intai scrie in dxdiag in start-run si vezi daca iti este scris acolo. daca nu Everest :p

| TheMimy explică:

Eam a placa video NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X. Am intrat pe siteul oficial dar nu am gasit placa mea video. Si placa de sunet este aceasta CMI8738/C3DX PCI. Puteti sa-mi dat site-urile de unde le pot descarca.Va rog

| TrollPotato a răspuns:

Salut eu as putea sa-ti recomand din proprie experienta DriverPack Solution: http://drp.su/download.htm. Este foarte bun, l-am folosit deja si mi-a fost recomandat de cineva in domeniu. Foloseste-l cu incredere!