| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să îmi cumpăr niște piese noi pentru calcularor(procesor,placa de baza,sursa, memorie ram). De black Friday. Problema e placa de baza și memoria RAM. I3 7100 suporta ddr3l 1.35v sau ddr4 1.2v. De exemplu am găsit pe eMag memorie DDR3 la 1.35V. Suporta i3 7100 memorie RAM DDR3? Ddr4 e mai scumpa, de aceea nu îmi voi ajunge banii... Daca iau placa de baza DDR3 trebuie update de bios?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca spuneai denumirea placii de baza o rezolvam mai usor. Oricum, o placa de baza cu socket LGA 1151 va suporta la fel procesorul de mai sus, nu conteaza ce DDR suporta. Mai ales ca procesorul tau suporta memorii cu frecvente cuprinse intre: pentru DDR4=2133/2400, pentru DDR3L=1333/1600. Atentie! Nu va suporta decat memorie DDR3L nu si DDR3 simpla.

| TTSP a răspuns (pentru Salontanul):

Dar totuși, un om de pe eMag a zis că are ddr3 pe i3 6100... Dar totuși, mulțumesc de răspuns.

| Salontanul a răspuns (pentru TTSP):

E simplu: cand ai nelamuriri cu Intel cauti procesorul pe pagina lor de web. Astfel vei gasi acolo ca 6100 suporta memorii simple: https://ark.intel.com/......e-3_70-GHz
La al tau nu: https://ark.intel.com/......e-3_90-GHz
Multumesc pentru apreciere!

| TTSP a răspuns (pentru Salontanul):

Mulțumesc și eu pentru răspuns!

5 răspunsuri:
| crackster a răspuns:

Salut, e foarte posibil sa prinzi oferta la sursa asta: http://goo.gl/XCGC2N
O astept de cava timp la reducere;)

| TTSP a răspuns (pentru crackster):

Multumesc pentru raspuns! Eu am luat un segotep SG-D600SCR 600W, am auzit ca sursele njoy sunt romanesti, de aceea nu m-am dus pe njoy