| anonimul a întrebat:

vreau sa-mi cumpar o tableta si ma intrebam
1)care sunt modalitatile pentru a avea internet pe tableta
2) conteaza daca are 3G? ce este exact 3G-ul?

4 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

3G este tehnologie de date mobile.

In cazul in care nu ai un WIFI hot spot pe langa tine, 3gul (de exemplu, o cartela sim ca de telefon, luata de la:rds / Vodafone / Orange / cosmote) iti va da internet pe tableta. Acum depinde de ce frecventa are tableta, poate sa aiba internet de maxim 7.2 mb/s sau de 500kb.

Deci da, toate au wifi, nu toate au 3g.

| pualmea a răspuns:

Asus Google Nexus 7 pret accesibil 1300 lei eMAG cu 16gb neagra n-are 3g nici 2g dar are wireless eu ti-o recomand, chiar sunt pe TPU cu ea 7" inch ecran

| Cata1999 a răspuns:

1.Prin wireless sau modem stick.
2.Da,toate credd ca au iar 3g-ul te ajuta sa vezi videoclip-uri.

| Stoican_Petrisor_1990 a răspuns:

Dupa cum s-a mai spus, conectarea la internet se face prin Wi-Fi sau 3G.
Wi-Fi receptioneaza orice tableta, daca se transmite semnal wireless prin apropiere, iar 3G ori are tableta incorporat un modem 3G, ori va functiona cu un stick-modem 3G, pe care le poti achizitiona sub forma de abonament lunar de la RDS/Vodafone/Orange/Cosmote. Atentie, nu orice modem 3G este compatibil cu tableta ( modelele se gasesc in cartea tehnica a tabletei).