| dublud a întrebat:

Ce inseamna Multitasking?

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

MultitaskingIn de calcul, multitasking este o metoda prin care mai multe sarcini, de asemenea, cunoscut sub numele de procese, în comun resursele comune de procesare, cum ar fi un procesor. În cazul unui calculator cu un singur procesor, doar o singură sarcină este declarat a fi difuzate în orice moment, în sensul că procesorul este de executare activ instrucţiuni pentru această sarcină. Multitasking rezolvă problema de programare care sarcina poate fi o rulează la un moment dat, şi atunci când o altă sarcină în aşteptare devine un viraj. Act de redistribuirea un procesor de la o sarcină la alta se numeste un comutator context. Când întrerupătoare context apar suficient de des pentru iluzia de paralelism este atins. Chiar şi pe calculatoare cu mai mult de un CPU (numite maşini de multiprocesor), multitasking permite sarcini mai multe pentru a fi rulat decât acolo sunt procesoare.

5 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Multitasking inseamna mai multe sarcini in acelasi timp, mai pe inteles, poti sa deschizi mai multe aplicatii in acelasi timp, pe langa calculatoare, cred ca este vorba si de telefoanele astea mai noi, cu care poti sa asculti muzica in acelasi timp si sa ai jocul deschis, iar apoi sa poti intra in meniul telefonului(ca sa opresti muzica de exemplu) in timp ce jocul inca mai ruleaza, fara sa inchizi aplicatia jocului.

| Skylar a răspuns:

Doua sarcini in timp real

| Sconcsiş a răspuns:

Mai multe sarcini in acelasi timp

| Vampă a răspuns:

Multitasking înseamnă rularea în paralel a mai multor aplicații.

Vampă[love struck]

| Gheorghiu_Gheorghe_1946 a răspuns:

Ce inseamna Multitasking?