Bula
| Bula a întrebat:

Buna tuturor,
Am o problema la care doresc raspunsuri serioase, doar de la cunoscatori:

Unul din calculatoarele mele imi face o figura si nu reusesc sa gasesc solutia.
Calculatorul este un Fujitsu-Siemens Scienic, care functioneaza in regim continuu (este necesara activarea rapida la nevoie). Sistemul de operare: Win XP.

Problema este ca, din setarile Windows nu "vrea" sa intre in regim de HIBERNARE.
Daca-l setez din reglajele de putere (Power Options), la actionarea butonului de pornire intra in hibernare fara problema, dar daca setez hibernare temporizata, atunci NU.

Ce poate fi originea problemei si cum as putea s-o depanez?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Mda, atunci o fi supărat

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"doresc raspunsuri serioase, doar de la cunoscatori"

uuuu, asta mă inhibă deja dar totuși: mai tatonează de ex. la ce face HD (sau ce nu face) după un anumit timp - să nu intre in conflict cu ce ai setat anterior să facă

| Bula explică (pentru sierra1):

Indiferent daca HD-urile sunt setate sa se opreasca dupa un timp /sau nu, tot nu intra inhibernare. sad
Chiar daca am dezactivat toate optiunile de energie (in afara de hibernare), tot nu hiberneaza.
In registre toate conditiile de hibernare sunt "1" (adica hibernare admisa).
De la buton hiberneaza oricand.

| Bula explică (pentru sierra1):

Si eu sunt suparat, tare, de 2 saptamani. crying
Culmea: sub Linux functioneaza perfect, dar am nevoie si de WinXP, pentru rularea unor programe (care nu mai ruleaza pe versiuni Win ulterioare).
Nu stiu ce-, unde- si cum sa mai caut. crying

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Mai ai spatiu liber suficient pe C:?

ai incercat si sa debifezi hibernarea in Power Options, sa dai un restart,
apoi sa o bifezi din nou?
(in felul acesta se va sterge hiberfil.sys si se va crea din nou, poate contine vreo eroare)

| Bula explică (pentru NLS):

Spatiu liber (continuu) am de aproape 4x cat memoria RAM.
Am sters si hiberfil.sys, impreuna cu toate optiunile de economisire energie puse pe "never", dupa care am pus doar hibernarea la 1 minut. Nimic, nici macar ceea mai mica tendinta.
Am banuiala ca, careva proces sau setare blocheaza hibernarea, dar nu stiu cum as putea sa-l identific.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Dacă în Linux funcționează perfect, e posibil ca din cauza XP-ului sa fie. Nu poți sa îl reinstalezi?

| Bula explică (pentru cristi202):

Nu pot, e o instalare foarte complexa si dedicata unor activitati.
Si eu presupun ca este vorba de un conflct /blocare soft, dar nu stiu cum as putea sa-l depanez, sau macar sa vad ce ar putea produce asemenea conflict.

Repet:
Sub WinXP se poate seta (si functioneaza! ) hibernarea setata la apasarea butonului (de pornire).
Deci altceva nu-l lasa (nici in registre n-am gasit vreo blocare).

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Mda, atunci o fi supărat