| Joker a întrebat:

Buna tuturor, as vrea sa stiu si eu, cum pot sa sterg un windows si sa instalez altul? adica eu am instalat un windows (pentru prima oara) si cred ca l-am instalat gresit si acum cred ca stiu cum se instaleaza corect dar cand bag sa imi instaleze window7 de pe cd-ul pe care il am eu imi zice asa:'Windows installation cannot be started from the current operating system.To install Windows, boot from the installation media, or upgrade to Windows XP SP 2 or later and restart the installation'..Eu initial am instalat Windows XP si acum vreau Windows 7.Cum pot face sa schimb Windows-urile? Sper ca ati inteles ce vreau.Va multumesc si dau fundawinking

P.S.:Sper ca nu am gresit categoria, daca DA, SCUZE

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Vezi la mine pe site ca am acolo la IT/c tot ce te interesează(siteul e la profil).Pe scurt:
Repornește calculatorul cu cd/dvd de windows în el
în timp ce pornește alasă F11
selectează din meniu cd/dvd rom
enter
Apasă orice tasta ca să continui laapariția acelul mesaj(press any key to...)
Dacă e Windows 7 setează limba Engleză țara pe românia și tastatura pe english-US international nu alta că îi bai(asta ca să ai ora și configurările locale cum trebuie)
apoi Install now
Dacă e Xp așteaptă ca meniul setup să încarce fișierele de sistem în memore după care te va ghida spre meniul de partiționare
aici trtebuie să ștergi complet hardul și sa îl repartiționezi.
Eu la xp de regulă las 15000mb partiție de sistem daca nu e pc de gamming și 25000mb dacă e de gamming partiție primară și restul de date(dhappy
la Windows 7 acum îți va da meniul de partiționare
Seva șterge toate partițiile și apoi se recerează peatițiile.
Eu aici daca e pc normal creez partiția de sistem de 20100Mb iar dacă e de gamming 30100mb, din care 100mb vor veni de system(crat automat de Windows pentreu recovery)
Se formatează partițiile și apoi next
Dacă e xp se crează partițiile și apoi se dă install pe cea d creată de sistem(cea mică)
Next
Acuma se așpă ca sistemul sa se instaleze.Valabilă în ambele cazuri.
La windows 7 recomand să nu introduci nici un serial nimic(nu e nevoie) și dai de aici doar next, next, iar când a apărut desctop-ul fă următoarele setări:
control pannel/windows Update
configure automatic updates
unde vei seta pe notify me but DON't automaticly donwonload or install tehm
Setarea asta este esențială pentru a putea activa Windows în trial și descărca driverii ce sunt necesari pentru sistem. Windows 7 NU e xp, deci gata cu descărcarea de drivere de pe net și alte prostii din folclor.
Instalareadriverelor se face după ce ai dat un search for updates și din acel link de unde apare optionals updates, debifând actualizările ce se deosebesc prin teminația KB și un număr.Se debifeazăcele critice dacă harbar nu ai ce sunt și apoi apply și lasă-l să își facă treaba.
între timp ce se descarcă actualizările și driverii deschide un cmd ca și administrator(cu clik dreapta pe cmd după ce ai scris în search din start cmd) și scrie comanda asta așa cum am scris eu:
slmgr -rearm
Această comandă îți va legaliza Windows-ul, adica îl va activa în trial.Deci gata cu loadere și porcării din folclorul românesc(IT)
confirma cu ok și după ce tot se va încehia(descărcare drivere și update-uri) va solicita restart
Restart și apoi poți face restul(instalare soft, etc)
NOTĂ
Actiovarea în trial se mai poate face de 2 ori fără ca să midofici ceva în registru(skip rearm=1), deci ai Windows legal și gratis 120 de zile în total, ce se poate prelungii legal și la un an.dar asta la momentul p[otrivit.
La Xp introdu serialul cel de pe carcasa ce însoțește cd-ul(acel stiker) și apoi setează (obligatoriu dă-le pace la restul) localele peromânia și tastatura pe engleză
next și urmează pașii.
Succes

7 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Buna sper sa te fi inteles, ca sa iti spun mai explicit tu nu vei putea pune windows 7 peste xp, poti insa sa il pui dar trebuie ca de la xp sa faci upgrade la vista si apoi de la vista sa pui 7happyintelegi pana aici? iar ca sa iti raspund si la intrebare nu poti sterge windowsul pentru ca fara windows nu mere deci trebuie sa il pui din nou si atunci se va sterge si cel pe care il ai in acest moment, daca nu intelegi nu ezita sa ma intrebiwinkinghappy

| Trynda a răspuns:

Pai trebuie sa il instalezi curat, adica cu formatare. Poti pune win7 peste xp. Faci un dvd cu windows7, selectezi optiunea de booting(prima dvd-romul), apoi dai restart si iti va boota dvd-ul, iti va intra in install si alegi sa formatezi partitiile si sa alegi dimensiunile la partitii. Asta e tot. Se va instala windows7 si precedentul va disparea de tot happy E ca nou dupa. Bafta.

| tr3ig a răspuns:

Copilu, windows-ul nu se instaleaza ca jocurile sa bagi cdu si sa dai next, next. bagi frumos cdu in calc, dai un restart, in momentu in care se restarteaza trebuie sa intrii in bios, acum nu stiu tasta depinde de calc, del, f2, f5, esc, nu stiu ce ai tu acolo, iti alegi de unde sa buteze adica la sectiunea boot pui first boot drive cdrom/dvdrom ce ai tu acolo, salvezi dupa care el se restarteaza din noua iar in timp ce se restarteaza iti apare scris press any key to boot fron cd/dvd dai pe orice tasta si incepe distractia.

acum daca tu nu ai instalat win pana acum eu nu ma apuc sa iti spun tie cum se instaleaza. cheama pe cineva care stie sa ti-l faca sa nu il fai tu praf. bafta

| Joker explică:

Va multumesc tuturor din suflet, mi-ati fost de mare ajutorwinking, am reusit cu chiu cu vai.Bine ca exista acest site.Sincer in ziua de azi nici nu se merita sa dai bani la reparat o unitate de calc, atata timp cat o poti face tu la tine acasa daca dispui de toate cele necesarewinking. Stric odata stric de 2 ori dar a treia oara tot ieselaughing). Deci, multam baietiwinking

| DeyCj a răspuns (pentru Joker):

Zici tu.Cei din service-uri sau consultanții în IT ce presetază astfel de servicii la domiciliu știu de 1000 de ori mai bine să instaleze și mai mult ce e mai esenbțial, să optimizeze sitemul și aplicațiile în funcție de configurațioa pe care se va instala, ceea ce un user casnic habar nu are, că de regulă voi megeți pe principul „să mergă numai", la care noi completăm: Prost dar merge și forțează hardware-ul la care nu i -s-a adaptat un sistemn de operare corespunzător.Asta nu se învață nici din manuale nici de pe YouTube sau Google, ci din practică și experianță.Din cazuza asta avem noi de reparat după hoime useri, care forțând hardware -ul ajung cu computerele ghici unde? Tot la noi, la reparat cu ele, chestie ce se poate evita dacă apelezi la un specialist adevărat nu meșterii „Dorel" ce sunt la tot pasul și în unele service-uri, mai ales cele cică autorizate unde legal nu au voie să instaleze Windows, ca nu îs acreditați Microsoft, de unde și riscurile de a te pomenii cu un warrenz sau Windows contrafăcut.Bafte și vezi cum îi cu optimizarea și securizarea Windows.E pentru binele computerului și a internetului să îl securizezi da așa cum trebuie, nu numai cu antivirus.Succes

| justanotheruseroftpu a răspuns:

Bagi cd/dvd in drive, dai restart, apesi pe tastele F9 F10 F11 F12 in continu pana iti apare un meniu ce se numeste quick boot, selectionezi cd/dvd din lista, la messajul press any key... apesi pe orice tasta, va intra in instalatia windowsului, apesi pe install now, custom, next, next pana ai o lista cu partitii(partition manager) apesi undeva sub lista advanced options selectionezi partitia unde ai windowsul(de obicei partitia c:\ sau local disk chappy apesi pe delete, apesi iar pe partitia care ai sters-o si new, dai iar click pe ea si apesi pe next si de acolo o saa mearga singur, o sa iti mai ceara unele informatii care cred ca o sa te descurci. daca nu merge zine ce pc ai, ce model si ce bios ai. Bafta

| xcristYx a răspuns:

Salut pai daca vrei sa iti schimbi windows-ul il bagi din nou adica bagi dvd/cd si intalezi pentru ca windowsul vechi se va sterge automatwinking dar depinde si ce calculator ai si ce componente ai ca sa mearga windous 7 bft funda