| DenisaDenisa25 a întrebat:

Azi mi-am cumpărat de la Pepco o baterie externa de 4300m/Ah. Are 4 beculețe și când am scos-o avea aprinse doar 3 și am pus-o la încărcat. Se incarca de vreo ora. Cât durează în medie sa sa încarce, cât mă ține bateria și de cate ori pot încărca telefonul?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.

5 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Depinde de curentul la care se incarca de la incarcator, de rezistenta de contact la mufele cablului. Daca incarcarea se face la 1A, timpul de incarcare = 4, 3Ah / 1A = 4, 3 ore = 4 ore si 0, 3 ori 60 min = 4 ore si 18 minute. Daca se incarca la un curent de 0, 5A, timpul va fi dublu = 8 ore si 36 minute. Daca se incarca la 2A, timpul va fi jumatate, adica 2 ore si 9 minute, deci depinde de curentul de incarcare, de cablu, de incarcator, prin urmare se lasa la incarcat pana la capat, ca se oreste singura incarcarea. Presupun ca incarcarea de la 0% la 100% va dura mai mult de 4 ore.

Telefonul se poate incarca in functie de capacitatea bateriei telefonului. Bateria externa are un acumulator sau 3 in paralel care au tensiunea medie de 3, 8V care e ridicata la 5V cu un circuit cu randament sa zicem 95%, deci 4, 3Ah la 3, 8V inseamna 4, 3Ah ori 3, 8V = 16, 34Wh energie, din care se pierde 5% prin conversia la 5V si atunci raman cu 0, 95 ori 16, 34Wh = 15, 5Wh. La iesirea bateriei am 5V, deci capacitatea la iesire in Ah va fi 15, 5Wh/5V = 3, 1 Ah, deci pot incarca 100% o singura data un telefon care are bateria de 3100mAh. Daca il incarc numai cu 50%, il incarc evident de 2 ori. Daca insa bateria telefonului e de 4000mAh, il incarc o singura data doar cu 3, 1/4 = 0, 77 = 77%,
daca bateria telefonului e de 5000mAh, il incarc o singura data cu 3, 1/5 = 0, 62 = 62% si asa mai departe. Daca bateria externa nu are chiar 4300mAh, daca circuitul care mareste tensiunea de la 3, 8V la 5V are randament mai mic de 95%, voi incarca mai putin, dar cam astea sunt valorile, deci la o incarcare completa, bateria externa de 4300mAh va da in jur de 3000mAh pentru incarcarea telefonului.

| denisaromina25 a răspuns (pentru Algo098):

Mulțumesc! Nu știu de ce dar nu mă lăsa să revin la contul meu fiindcă spune că email ul e greșit.

| Algo098 a răspuns (pentru denisaromina25):

Cu placere!