| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu ceva.
Deci am memoriile astea ram la PC:http://www.evomag.ro/......66MHz.html
pe o placa de baza: ASUS p5kpl/1600.

Si vreau sa mai adaug tot un kit de 2X1 GB DDR2, va rog frumos daca puteti si vreti sa imi spuneti si mie ce memorii sa aleg ca sunt multe.

Va Multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poţi pune 4 plăci de câte 1 Gb DOAR dacă RENUNŢI la cele 2 pe care le ai tu acum şi iei 4 plăcuţe NOI, dar care să aibă DOAR pe o parte pini ( picioruşe/contacte, deci memorii single sided memory ) şi să NU fie de 1066 Mhz ( să fie mai "slabe", de 800 sau 667 Mhz ).

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Vezi ATENT specificaţiile plăcii :

Memorie
4 x240-pin DIMM, Max. 4 GB, DDR2 1066(O.C.)/800/667 Non-ECC, Un-buffered
Arhitectură memorie Dual Channel
* Suportă max. 2 module DIMM pentru lăcaşele galbene în situaţia în care este overclockata la DDR2-1066
* Când instalaţi patru module DIMM DDR2, instalaţi numai module cu o singură faţă.
* Când instalaţi o memorie totală de 4GB sau mai mult, sistemul de opearare WindowsR 32-bit poate recunoaşte doar 3GB. Drept urmare, se recomandă o memorie totală instalată de maxim 3GB.

Deci, NU poţi pune 4 sloturi de câte 1 Gb, DECÂT dacă sunt cu o SINGURĂ faţă ( fiecare )!

| Gabitzu246 explică (pentru bursuc001):

Cu sistemul de operare pe 32 de biti stiu ca imi va recunoaste decat 3 GB dar voi pune windows 7 pe 64 de biti,
Si daca imi veti putea explica cum adica cu o singura fata v-as fi recunoscator, si va voi da funda + vot

| bursuc001 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Memoriile cu o singură faţă au pini ( contactele galbene ) doar pe o parte.

Dacă pui Windows pe 64 de biţi găseşti GREU programe "compatibile" cu acestă versiune de Windows!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poţi vedea Specificaţiile plăcii de bază la linkul : http://ro.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5KPL1600/#specifications

Deoarece acele 2 memorii pe care le ai sunt de 1066 Mhz, NU mai poţi instala altele ( altfel rişti să ARZI placa )!

* Suportă max. 2 module DIMM pentru lăcaşele galbene în situaţia în care este overclockata la DDR2-1066

| Gabitzu246 explică (pentru bursuc001):

Deci prin urmare sa inteleg ca nu se poate sa am 4 GB pe placa aceasta?

| bursuc001 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Poţi pune 4 plăci de câte 1 Gb DOAR dacă RENUNŢI la cele 2 pe care le ai tu acum şi iei 4 plăcuţe NOI, dar care să aibă DOAR pe o parte pini ( picioruşe/contacte, deci memorii single sided memory ) şi să NU fie de 1066 Mhz ( să fie mai "slabe", de 800 sau 667 Mhz ).