| Chocobunny a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un microfon pentru karaoke si nu stiu cum sa il aleg! Am cautat pe site-uri si vreau sa stiu daca frecventa de raspuns 80-15000Hz este una buna si cum sa apreciez acest lucru(cu cat este mai mare este mai buna? cum este fata de 70-14000Hz?),apoi despre senzitivitate, ce inseamna si cum pot sa o aleg.

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Frecventa de raspuns 80-15000 este pentru voici "inalte" iar 70-14000hz capteaza bine vocile joase. Daca doresti un microfon performant, nu astea sunt importante ci firma. Iti recomanda Shure sau Sennheiser desi sunt scumpute. Poti opta pentru unul cu fir decat unul fara ca sunt mai ieftine. Insa e important ca vocea sa fie redata corect. Urechea ta aude cam de pe la 20 hz la vreo 12 000 si rar 14 000 de hz.