| Chocobunny a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un microfon pentru karaoke si nu stiu cum sa il aleg! Am cautat pe site-uri si vreau sa stiu daca frecventa de raspuns 80-15000Hz este una buna si cum sa apreciez acest lucru(cu cat este mai mare este mai buna? cum este fata de 70-14000Hz?),apoi despre senzitivitate, ce inseamna si cum pot sa o aleg.

1 răspuns:
| Alexandru400 a răspuns:

Microfoanele cu frecvente inalte sunt fiarte bune atunci cand vrei sa captezi cat mai mult din sunet
Sensibilitatea este folosita pentru a capta cat mai mult sunet, adica cu cat mai multa sensibilitate cu atat mai mult sunet de fundal
Eu recomand un microfon dinamic cu frecventa inalta dar cu sensibilitate moderata si sa fie cat mai robust pentru a nu capta prea mut sunet din fundal.

Ps. Ca sa intelegi mai bine, cum stau cu frecventele, cu cat este mai mare cu atat poate capta sunetele inalte atingand note înalte (partea mea favorita la oricine canta pe planeta asta).
Sper ca am putut fi de folos, multa bafta

Cu stima @LeX