| robby212 a întrebat:

Am o întrebare.Aşi dorii să achiziţionez o imprimantă (Canon) pentru acasă. Obligatoriu să fie multifuncţională all-in-one şi cu duplex.
Ce îmi puteţi recomanda? Nu doresc imprimarea a mii de foi lunar, a câteva zeci doar.La o calitate medie, spre bună. Foarte important este ca refill-ul să se facă uşor şi cât mai economic.
Mulţumesc!

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt imprimante care au avantajul ca se reincarca ani la rand. In general sunt cele care au 4, 5 sau 6 cartuse. Sunt mai scumpe dar merita! Eu asa am facut. Am luat un HP si am luat apoi cartuse resetabile. Eu am cautat invers. Ce cartuse resetabile se fabrica si la ce imprimante merg.
Uite aici cartuse resetabile de Canon:
http://ultraexpert.ro/index.php?route=product/category&path=203_94
Acolo scrie pentru Canon si tipul. Cauti apoi acel tip de imprimanta.
Mai sunt apoi acele imprimante cu CISS. Alea sunt pentru cei ce le folosesc intens. Au cartuse resetabile si au si niste rezervoare suplimentare.
Uite: http://www.cissmarket.ro/imprimanta-ciss.html
Un cartus normal de imprimanta Canon poate ajunge si la 130 lei. Luandu-ti asemenea cartuse nu mai ai probleme ani de zile.

| robby212 explică (pentru Salontanul):

Am incercat.Nu am prea reusit.
Exista cartușe reîncărcabile pentru Canon PIXMA mx395 și mx 475?

| Salontanul a răspuns (pentru robby212):

Ti-am explicat ca pentru cele cu 2 cartuse nu exista. Si daca exista nu exista la noi tipul de imprimanta.
Uite aici o imprimanta gata echipata: http://magazine.okazii.ro/......ort_price/
Eu n-am rabdare sa caut.
Sau lasa Canonul si ia-ti un HP ca al meu: http://www.bocris.ro/......lor-cz283c
Uite si caruse resetabile: http://powertrust.ro/1350-hp655-refilabile-hp-655-bkcmy.html#.VF5mAMmlqwU
si mai ieftine: http://www.cartuseria.ro/......hp655.html

| robby212 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc fain! laughing)
Răman dator c-o bere.winking

| Salontanul a răspuns (pentru robby212):

Cu placere.

| Salontanul a răspuns (pentru robby212):

Si apropo de ce spune cel de mai sus. Sa dai sptamanal sau la doua saptamani o pagina cu cu scris negru si color. Eu dau o poza de genul asta: http://www.bizoo.ro/......u-si-color
Imprimantele cu laser sunt majoritatea negre (numai) si cele care-s color sunt foarte scumpe de la 1400 lei in sus. Nu merita pentru acasa. Cartusele folosite cu cernela originala si macar la 2 saptamani nu se infunda. Oricum se pot curata acasa: https://www.youtube.com/watch?v=S-4r6bEtkmE sau la atelier in cel mai rau caz.

| robby212 explică (pentru Salontanul):

Am mai citit eu ceva, urmarisem și video pe Youtube.Era acolo un domn care încărca 2 cartușe (cred că așa le spune).Un cartuș era negru, iar celalalt era în 3 culori (albastru, galben, magenta).A făcut refill-ul cu un kit care susținea că a costat 17 lei.Ce părere ai despre astfel de refill-uri?

| Salontanul a răspuns (pentru robby212):

Merg de 2-3 maxim. Dupa, poti sa-l arunci. La imprimantele Canon sunt cartuse scumpe. La HP, a mea. cartusul costa 39 lei. Dar eu mi-am luat cele reincarcabile. Inca nu s-au terminat cele bune care le-am reincarcat.

| robby212 explică (pentru Salontanul):

Deci să nu merg pe cartușele alea.
Oricum, merci.Cand mă hotărăsc ce iau, îți trimit și ție mesaj să văd cum reacționezi.
Noapte bună!

| K0sti a răspuns:

Daca nu se listeaza des trebuie imprimante laser! Imprimantele cu jet nu sunt bune daca se listeaza rar, pentru ca se usuca duzele la cartuse (sau la cap, daca are capul separat... cele mai proaste imprimante) si se infunda! Peste tot se spune asta, de cei care lucreaza in domeniu, dar vad ca degeaba!

| robby212 explică (pentru K0sti):

Asa se pare da, ca tot degeaba e.Ce să faci daca mai sunt și din ăștia bătuți în cap care nu înțeleg (cazul meu).
Eu am citit despre asta, spuneau ca trebuie efectuată minim o imprimare/saptămînă.Am luat-o de bun și am zis că cel puțin atîta fac și ei. laughing
Dar mai explica-mi tu, daca vrei, cum stă treaba și care e mai bună, cu tot cu refill. Poate te faci de un fundoi.

| K0sti a răspuns (pentru robby212):

Eu ti-am spus parerea mea, nu recomand jet! Datorita faptului ca lucrez in domeniu si sunt toata ziua cu mana in ele, deja mi-e scarba sa le vad la cate probleme fac! Ca sa nu mai spun ca cerneala care se gaseste in comert nu este nici pe departe ca cea originala, ceea ce duce in timp la blocarea cartusului sau capului de imprimare. Daca la cele care au duzele pe cartus arunci cartusul, la cele care au capul in imprimanta...arunci imprimanta!
Cam asta e!

| robby212 explică (pentru K0sti):

Aruncăm cartușul, aruncăm imprimanta, aruncăm tot. happyDoar asta e dorința producătorului, să cumpărăm cît mai multe.
Mulțam fain de răspuns.Și ție îți răman dator cu o bere. happy

| Treistariustar a răspuns:

Ti-o recomadn pe aceasta http://bit.ly/1tZRPUw

| robby212 explică (pentru Treistariustar):

Cam scump.
Ce părere ai despre Canon 395 sau 475?

| Treistariustar a răspuns (pentru robby212):

Nu cred ca merita 475 90lei in plus. Adica mare chestie nu face in plus iar unele funci de pe ea nu te ajuta. Acuma depinde si de ce ai nevoie cu adevarat.
Eu zic sa iei 475 dar in 10 zile cand e bf pe eMAG http://bit.ly/1pL0Lx7