| Sadique a întrebat:

am sa incep cu o scurta prezentare.
Acum doua saptamani mi-am cumparat un calculator nou si pe langa un sistem home cinema 5.1. Problema este ca din cauza placii de sunet mi se aud doar doua boxe si tubul de bass.
Intrebarea este: as putea sa gasesc un simplu chipset pentru a face sa functioneze toate boxele sau sunt nevoit sa imi cumpar alta placa de sunet care sa fie compatibila cu sitemele 5.1?
Calculatorul ruleaza pe Windows 8.1.

Răspuns Câştigător
| StalkerSoul a răspuns:

Fa update la drivere http://www.driverupdate.net/
Scaneaza, Actualizeaza, Dai reboot :)
Si apoi incearca sa vezi daca iti functioneaza tot.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Ce calculator ti-ai luat?
2. 99.99% din calculatoarele de azi suporta sunet 5.1. Si sunt sigur ca si al tau suporta, dar nu stii tu sa il configurezi laughing. Astept raspunsul la 1, in caz ca te aflii printre 0.001%.

| Sadique explică (pentru sltlp):

1. Calculatorul este ProWorx.
2. Stiu ca toate sistemele noi suporta 5.1 insa la mine problema este ca daca intru in control panel, nu imi apare acolo la egalizatorul realtek sa selectez 5.1, 7.1 s.a.m.d. Imi apar doar 2 boxe sau casti.

| Sadique explică (pentru sltlp):

1. Calculatorul este un Proworx Perform.
2. Stiu ca majoritatea calculatoarelor noi suporta 5.1.
La mine problema este ca atunci cand intru in Control Panel si dau pe sound sa incerc sa il configurez pentru 5.1, nu se poate. Imi apar doar 2 boxe sau casti, nu are pentru 5.1.

| Sadique explică (pentru sltlp):

Http://www.mediamarkt.at/......45833.html

Cam asta e calculatorul, singura diferenta e windowsul, procesorul si placa video
Procesorul e i7 4770k cu 8 nuclee de procesare iar placa video e nVIDIA geforce gt630 de 4gb

| K0sti a răspuns (pentru Sadique):

ProWorx nu inseamna nimic! Placa de baza ne intereseaza! Oricum, daca dai cu sunet stereo in boxele alea, sa nu te astepti sa se auda 5.1., ca nu are cum. Numai daca scula aia stie Pro Logic care sa emuleze un 5.1 din semnal stereo! 5.1 curat, vei auzi numai la filmele cu sunet DD 5.1 sau DTS 5.1! In niciun caz la muzica! In cel mai bun caz vei auzi acelasi sunet in toate boxele, adica o mare prostie!

| sltlp a răspuns (pentru Sadique):

Vezi ca de obicei sunetul il alegi din realtek!
Si la 5.1 trebuie setat ca sistem 2.1 sau 2.0 ca sa ai sunet pe toate 5 cand asculti muzica. In caz contrar, daca lasi 5.1 o sa ai sunet petoate 5 doar in filme sau in aplicatii ce redau pe sunet 5.1