| Marius159 a întrebat:

În urma cu câteva zile am achiziționat un router (tp-link tp-vr1043nd) dar când vreau sa îl instalez nu știu de ce îmi spune ca e o eroare WPA iar când intru pe serverul 192.168.0.1 la ip și la restul de e acolo îmi apare 00.00.00.00.00... iar dacă pun înapoi cablurile pe celălalt router pe care îl aveam înainte îmi revine netul...cum as putea rezolva problema și sa îl instalez sa îmi meargă?

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Copiaza taicule setarile de pe ala pe asta, e asa greu?

| cristimihailov a răspuns:

Eroarea WPA apare in momentul in care incerci sa te conectezi la reteaua wireless formata cu o parola gresita sau echipamentul pe care il folosesti nu suporta protocolul wpa.

Pentru asta ar trebui sa mergi in router si sa schimbi protocolul de comunicare wireless (de fapt de incriptare).

Cablul cand il bagi in calculator iti merge pentru ca foloseste ethernet si nu are acel protocol suplimentar. Dar cand folosesti wireless teoretic oricine se poate conecta la retea. Asa ca a aparut necesitatea incriptarii. WPA este o metoda. Dar totusi ar trebui sa fie cunoscuta cam de toate echipamentele.

Verifica intai parola. Daca este nevoie reseteaza routerul la valorile default si incearca din nou. Pe multe routere valoarea cheii este scrisa pe el: acea wpa.