| Danaq1 a întrebat:

Bună ziua. Știe cineva CNC este parte din IT? Dacă nu, de ce?

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

CNC pare sa fie mai degraba o metoda de fabricatie (care se foloseste si de calculator):

https://www.techtarget.com/......ontrol-CNC

| Danaq1 explică (pentru flixbuster):

Deci este IT sau nu? Și dacă nu, de ce?

| Nelucojoc a răspuns (pentru Danaq1):

Salut, intrebarea ta nu o pot procesa. CNC este si pe google. Uite:
Computer numerical control
Computer numerical control (CNC) is a manufacturing method that automates the control, movement and precision of machine tools through the use of preprogrammed computer software, which is embedded inside the tools.
E parte din genericul CAD-CAM, adica computer assisted design sau machinering. Programarea in acest caz se reduce la progranarea masinariei din meniu existent, si nu la scris cod masina.

| Danaq1 explică (pentru Nelucojoc):

Am înțeles deci Programare CNC nu este IT, tehnologia informației. Deși se folosește computer. Nu poți sa procesezi întrebarea. Nu știu ce e asa complicat. În domeniul muncii, din ce categorie face parte CNC. Utilizatorul folosește un computer deci ar trebui sa facă parte din IT

| flixbuster a răspuns (pentru Danaq1):

Si in scoala se foloseste laptop la ore dar cadrele didactice nu lucreaza in IT. Si video chat se face cu echipamente IT dar nu este IT.