| Hasss a întrebat:

Buna ziua TPU
cand este frig in camera si aprind pc-ul
uruie putin pana cand trece de start-up
si inca cv cand il aprind si este frig se aude un beep mai lung
dar pc-ul se aprinde in mod normal fara nicio problema
si merge perfect fara erori sau cv de genu

sa fie de la frig?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Poate ai mai rece in camera.La fel se aude si la mine la laptop.La inceput.De la ventilator. Apoi merge bine.

| JustCosmin a răspuns:

Aceiasi problema o aveam si eu la PC. Huruia tare de tot cand il deschideam si era frig in camera. Am descoperit ca problema e de la sursa. Scoate sursa si sterge-i praful din ea, dupa care vezi daca problema persista.

| horia2012 a răspuns:

- Verifica ventilatorul procesorului.
- Poate are viteza mai mica datorita prafului sau e uzat.
- Aspira si sterge palele ventilatorului cu un betisor cu vata si spirt.
-Il poti unge daca dai la o parte eticheta de hartie din centru si cu
ulei subtire(de mecanisme fine), cu un betisor pui pe axul lui.
- Verifica si sistemul de prindere al diferitelor componente (placi, mufe
suruburi...).

| PotatoMustDie a răspuns:

In legarura cu "huruitul" nu iti face griji, cum ai zis tu, e de la frig.

| Alcaelo a răspuns:

Cand il aprinzi pune urechea in zona hardului... daca de la hard bipuie inseamna ca e pe duca...

| Hasss explică (pentru Alcaelo):

Daca era pe duca dadea semne cand umblam cand ma jucam sau ce faceam eu la pc
deci... nu am problema cu hardu

| 7Quality a răspuns:

Da. Temperatura medie din camera pentru un pc trebuie. sa fie minim 17, 5 grade celsius. acel huruit al tau e de la sursa.
Ventilatia corecta ajuta la o buna miscare a pc-ului... Ai obs ca sus (ventilatorul ala) incalzeste aerul din camera? Dupa ce se incalzeste suficient nu mai huruie

| Hasss explică (pentru 7Quality):

Vara nu face asa laughing doar iarna si nu mereu doar cand e frig rau in camera happy

| popSabin a răspuns:

DA ii din cauza frigului
Da nu ii prea bine pentru. pc