| Tatiana1312 a întrebat:

Bună ziua. Un coleg mi-a instalată pachetul office și a funcționat pentru o perioada scurta. Dar acum când deschid un document, apare ca "aceasta copie a Microsoft office mu este activata"
Ce as putea face sa o reactivez?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colegul ala fie ti-a baga o versiune trial fie a folosit un crack dar probabil ai facut o actualizare la windows si a scos crack-ul.
Ai 4 optiuni:
1. Daca vrei sa fi extrem de corect/a platesti lunar subscriptia pentru office 365.
2. Cumperi o licenta one time only/permanent online. Gaseti la 33 lei licente pentru Office Pro Plus 2021 dar probabil vei avea nevoie de o reinstalare. Sau ceva licente obtinute nu tocmai legal pentru Office 365 pe care probabil il ai instalat.
3. Folosesti o alternativa gratuita: Google Docs, OpenOffice, Libre Office, etc.
4. Cauti un cack online dar risti sa iei ceva virusi si va trebuii sa dezactivezi actualizarile ceea ce nu este tocmai indicat.

Verifica totusi daca nu cumva ti-a instalat alta versiune de Microsoft Office iar tu ai deschis-o pe cea nativa din Windows 10(Office 365), cu toate ca si aceasta trebuie sa aiba o componenta gratuita.

| Tatiana1312 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc. Voi duce laptopul la service in cazul asta sa se ocupe ei. Ca eu nu ma descurc cu asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tatiana1312):

Nu ai de ce sa il duci la service, vor rade de tine si iti vor recomanda sa cumperi o licenta.
Cauta o persoana in apropiere care are cateva cunostinte de operare PC.
Sau mai bine descarci Libre Office si il folosesti pe acesta.
Daca nu sti cum sa il descari si sa il instalezi iti spun eu.

| Tatiana1312 explică (pentru anonim_4396):

Tivda Tatiana sunt pe Instagram sau Facebook. Te rog scrie-mi când ai timp sa îmi dai câteva indicații dacă vrei. Mulțumesc mult.