| ElenaZamfir a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Vreau sa-mi fac un calculator din piese pentru gaming. Ce sa cumpar incepand de la carcasa pana la ultima piesa? Sa nu fie nici ieftineala nici 70 de milioane. De asemenea, nu stiu de unde sa cumpar piesele, cine sa mi-l asambleze. Multumesc.

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Zi-mi si mie cum ai reusit sa faci banii astia!? Daca as fi in locul tau nu i-as da pe prostii.
mai bine ii pastrezi
bani albi pentru zile negre
sa zicem ca ti-ai rupe coloana intr-o zi sau ca ai avea nevoie de operatie urgenta
Ce faci ai dat banii pe niste jocuri!?
Mie mi-ar ajunge sa ma insor sau sa ma operez la coloana sau sa fac 70 000 sandvich-uri pe care sa le impart saracilor.
Nu risipi banii.

Caclulator poti sa iti cumperi de la pcgarage.ro
evomag.ro

Trebuie sa iti iei neaparat un procesor i5 sau i7
un SSD in loc de hdd
o licenta de windows 7 ca pe 8 nu prea merg lucrurile bine si consuma ram pentru el.
Apoi trebuie sa iti iei niste ram ddr 3 sau ddr4 in functie de placa de baza
cam 16 GB ram

Inafara de asta de preferat ca placa de baza sa aiba 2 mufe PCI expres
ca sa poti baga 2 placi video daca va fi nevoie si eu cred ca e posibils a fie nevoie sa iti cumperi 2 placi care stiu sa lucreze impreuna in acelasi timp pentru a insuma memoria
placile video trebuie sa aiba neaparat ram ddr4 sau de preferat ddr5
Minim 4GB memoria placii video

Apoi iti mai trebuie un monitor mare rau cu cat mai mare cu atat mai bine
de preferat sa aiba atat mufa HDMI cat si mufa vga normala

Iti mai trebuie ceva boxe

Dar eu iti recomand sa iti pui bani deoperte ( daca iti moare mama tatal cineva din familie se imbolnaveste rau si au nevoie urgenta de bani ce faci in cazul respectiv? )
Mai bine sa iti tii banii cache in franci elvetieni
cumparati de la o banca pentru a fi sigur ca nu iti iei teapa.

O sa plangi dupa banii astia daca ii bagi in joc-uri
DNA-ul sa se auto sesizeze
de unde eare un copil atiata bani!
Daca as avea banii astia i-as da avans pentru o casa pentru un apartament!
poti sa iti faci scoala de soferi si sa iti iei masina
poti sa deschizi un magazin
potis a incepi o afacere
poti sa faci un atelier de bobinat motoare care sa iti aduca multi bani

| OvidiuDrg a răspuns:

Iti propun ceva, nu iti fa calculator pe piese, mai de graba cumpara unul cap-coada:
http://www.cel.ro/calculatoare-desktop/1969_Gaming/
Crede-ma,te va costa mai mult pe piese si nu se merita sa te complici si cu instalarea pieselor, drivere peste drivere, nu are sens.

Răspuns utilizator avertizat