| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa cumpar un tv, care ar fi mai bun http://www.flanco.ro/televizor-led-horizon-56-cm-full-hd -22hl750.html sau http://www.altex.ro/televizor-led-full-hd-56-cm-teletech -22906 vreau sa iau mai mult pentru playstation 3, jocurile vor rula in 1080 sau 720, avand in vedere ca pe carcasa jocurilor scrie PAL/HD 720p nu si 1080p, vor rula numai in rezolutia asta sau vor merge si 1080p? inca o intrebare, daca am un monitor de pc cu rezolutia maxima 1440x900 si as lega ps3-ul printr-un adaptor hdmi-vga, o sa mearga in rezolutia de maxima de 1440 sau doar in cea de 1280x720? ma refer la gta V si last of us

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

1.Mergi pe Horizon, are contrastul dinamic mai ok.
2. Monitorul cu rezolutia de 1440x900 este de 19'', si vei putea rula orice joc dupa ps3 la acea rezolutie.

| evelyT a răspuns (pentru Jipa95):

Monitorul nu are intrare hdmi, numai vga.s-ar merita sa cumpar un adaptor hdmi-vga, sau se pierde din claritate sau rezolutie din cauza intrarii vga? iar jocurile de ps3 avand in vedere ca sunt facute in 720p(asa scrie pe carcasa), vor merge rulate in 1080p(full hd)? vreau sa cumpar televizorul asta mai mult pentru ps3, dar daca nu se poate face upscale la joc la 1080p nu ar avea rost sa il mai iau...

| evelyT a răspuns (pentru evelyT):

Dilema mea e daca sa iau un tv hd sau unul full hd pentru ps3, sau sa joc pe monitorul de pc(insa nu stiu cum o sa se vada din cauza intrarii vga).tv-ul daca o sa il iau o sa fie de 22inchi, iar din cate am inteles, la marimea asta nu se observa diferenta in 720(hd) si 1080(fullhd).

| Jipa95 a răspuns (pentru evelyT):

Nu conteaza ca nu are intrare HDMI, isi va face tranzitia la HD si prin cablul VGA

| evelyT a răspuns (pentru Jipa95):

Da,insa din cate am inteles din cauza tranzitiei la vga isi va pierde din imagine, va fi putin diferit decat hdmi-hdmi

| evelyT a răspuns (pentru Jipa95):

Http://www.altex.ro/adaptor-hdmi-vga-audio-hama-54569 cu adaptorul asta as vrea sa fac treaba, ca sa nu mai dau banii pe un tv, doar sa ma joc pe el...insa nu stiu daca din cauza tranzitie la vga o sa piarda din semnalul hd, unul fiind digital iar vga analog

| Jipa95 a răspuns (pentru evelyT):

Nu-si pierde nici o imagine prietene cu VGA-ul. Chiar o sa se vada mai ok ai incredere in minewinking

| evelyT a răspuns (pentru Jipa95):

Pnm,eu asa am inteles de la cei din altex, din cauza ca iesirea din ps3 e hdmi(digital), iar intrarea in monitor e vga(analog), nu o sa se vada asa cum s-ar vedea pe un tv bagat direct prin hdmi.sunt intr-o dilema....nush acum ce sa fac, sa cumpar un simplu adaptor hdmi-vga fiind mult mai ieftin, anume asta http://www.altex.ro/adaptor-hdmi-vga-audio-hama-54569 sau sa cumpar tv-ul acela horizon

9 răspunsuri:
| Treistariustar a răspuns:

Acesta este un tv mult mai bun http://bit.ly/10IpVk0
dar nici celalt nu e chiar rau http://bit.ly/1xtGyuJ

| evelyT a răspuns:

La jocurile gta V si the last of us rezolutia scria pe carcasa e HD 720p, jocul poate merge si pe 1080p daca iau un tv full hd? sau doar in formatul hd de 720p?