| dantiberiu a întrebat:

Ca sa se potriveasca un procesor la placa mea de baza trebuie sa aiba aceeasi socket ca la procesoru actual de pe placa mea sau cum aflu daca cpu respectiv imi merge mie la
placa mea de baza suporta acest procesor :http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/athlon-64-1640-270 ghz-skt-am2-tray/
daca da.de unde v-ati dat seama

1 răspuns:
| darkstar a răspuns:

Procesoru are Soclu AM2

AM2+ e un socket de migratie intre AM2 si AM3.
O diferenta notabila intre AM2 si AM2+ e ca cea din urma suporta o frecventa maxima de 2, 6 GHz pentru linkul HyperTransport 3. 0. AM2 are HYperTransport 2. 0 ce ruleaza la 1 GHz.
Procesoarele AM2+ sunt compatibile cu platformele AM2, dar in cazul asta vor avea linkul HyperTransport limitat la 1 GHz.
Procesoarele AM2 sunt compatibile cu platformele AM2+.
Procesoarele AM3 vor fi compatibile cu platformele AM2+.
Procesoarele AM2+ nu vor fi compatibile cu platformele AM3.