| Pintea_Gheorghe_1990 a întrebat:

Cam cat ar costa o sursa de energie noua pt calculator?

Răspuns Câştigător
| vidii a răspuns:

Incep de la 50 lei, dar ar fi bine sa te feresti de acele "pocnitoare" de slaba calitate. Sunt lipsite de protectii si de o electronica de calitate, s-ar putea ca la o fluctuatie de tensiune sa se arda, si sa "traga" dupa ea si alte componente importante din calculator.
Sursa se alege in functie de componente, de cat consuma intregul pc
Ce procesor ai si ce placa video?
Daca nu sti cum se numesc
Downloadeaza CPU-z ca sa aflii procesorul si GPU-z pentru a afla placa video.
Abia apoi iti voi putea recomanda ceva de calitate cu care poti sa dormi linistit

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De la 200 lei in sus una buna...80+, cu protectii si tot ce trebuie! Restul sunt pocnitori!

| Jipa95 a răspuns:

De la 40 lei in sus. Oricum sursele astea nu se cumpara asa dupa ochi frumosi, ci in functie de consumul sistemului tau.

| vidii a răspuns:

Ca si idee, un zalman cu eficienta 84%, silentioasa/protectii + electronica buna, e 135 lei
http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm400-lx-400w/
Dar dupa cum am spus, sa ne spui si noua procesorul/placa video si sa vedem cat consuma fiecare, poate sursa nu e indeajuns

| bUlaNNnnnn1 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/surse/inter-tech/energon-750w/ Testa-ta de mine. Raport genros calitate/pret!
O detin de 8 ani. Sper ca te-am ajutat! Funda!