| qDario a întrebat:

Când vreau să conectez laptopul la monitor se conectează, merge, laptopul nu mai arata nimic pe ecran, arata pe monitor, dar am schimbat rezolutia la monitor pe 1080p si acum monitorul spune "OUT OF RANGE 67. 4KHZ / 60HZ" si laptopul are ecranul negru, e aprins, si monitorul scrie ce e mai sus. Daca le deconectez laptopul merge normal, nu mai are ecranul negru, si monitorul nu mai scrie. Cred ca trebuie sa setez rezolutia la monitor inapoi la cea normala, dar nu am cum stiind ca ecranul la laptop e negru. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu suporta placa ta video o rezolutie asa mare! Opreste laptop-ul de la buton, scoate cablul cu care e conectat la monitor apoi porneste laptop-ul, asa va porni normal!

| JackR a răspuns (pentru lpavel):

Nu mai spune prostii! Daca placa video nu suporta rezolutia de 1920x1080, nu o afisa in lista de rezolutii selectabile. Monitorul nu suporta rezolutia selectata, de aceea apare mesajul de eroare. Solutia este simpla, deconecteaza monitorul, da restart la laptop si tine apasata tasta F8. Vor aparea cateva optiuni pe ecran. Alege Safe Mode. Windows-ul va afisa rezolutia VGA 800x600. Conecteaza monitorul, du-te in setarile placii video si selecteaza o rezolutie mai mica decat 1920x1080 (gen 1280x720). Restarteaza Windows-ul, lasa-l sa boot-eze normal si vei avea monitorul functional la rezolutia selectata. Poti sa incerci sa gasesti rezolutia maxim posibila pentru monitor, cautand pe Internet specificatiile tehnice. Daca o gasesti, seteaz-o si nu o mai schimba.

| qDario explică (pentru JackR):

Cum ma duc la setarile placii video in Windows 10? (Am stiut cum sa il bootez in safe mode)

| qDario explică (pentru JackR):

Multumesc foarte mult! Nu mai trebuie! Am setat.

| lpavel a răspuns (pentru JackR):

Da, trebuia sa scriu ca placa video sau monitorul nu suporta... ai dreptate dar pentru a schimba rezolutia nu trebuie sa faca ce zici tu acolo... laughing ajunge numai sa reconecteze monitorul si va putea schimba rezolutia!