| PublicNume a întrebat:

Care a fost primul sistem de operare Windows care instala automat driverele?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows 1.0. Versiunea 1.03 (august 1986) - a inclus drivere pentru tastaturile europene, monitoare și imprimante. Eu am inceput sa lucrez pe DOS 6.22 si cand a aparut la noi (la noi a aparut mai tarziu pe la inceputul anilor '90) Windowsul, mi s-a parut o minune. La Windows 3.1 am avut si sunet si primele melodii care erau ca cele cu care vin telefoanele din fabrica, pentru sonerie.

Bula
| Bula a răspuns:

Windows 95 a cuprins primele drivere "de baza", cum sunt tastatura si mouse, iar restul driverelor trebuiau instalate manual.

Si la Windows 10 sunt cazuri cand pentru anumite componente nu are driver inclus (sau nu chiar cel mai performant) si este necesara instalarea manuala a driverelor corespunzatoare.

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru Bula):

Daca vrei sa vezi un raspuns buna, uita-te la Salontanul! O sa ramai mirat dar primele drivere au aparut la una din variantele Win 1.0.

| NLS a răspuns (pentru Mariaavrmaiancu):

Windows 1.0 a inclus și el drivere pentru componentele de baza, însă primul OS care chiar reușește sa instaleze automat cam orice placa de rețea (chiar și wi-fi), de sunet, video, imprimante... ramane Windows 10.

La windows 8.1, 7 și Vista, acest lucru se întâmplă doar teoretic, în cazul Windows 8, unele placi de rețea, sau imprimante, sau placi de sunet NU sunt instalate automat.

| Bula a răspuns (pentru Mariaavrmaiancu):

Raspunsul lui Salontanul este gresit!
Windows 1.0 s-a bazat pe DOS, care cunostea deja tastatura (din oficiu), iar distributia pentru limbi s-a facut prin comanda DOS "keyb=".
Pentru a functiona mouse-ul, a fost nevoie de instalarea (prin "config.sys" sau "autoexec.bat" a driverului DOS, primit cu mouse-ul. Doar cateva mouse-uri au putut functiona cu acelasi configuratie, fiecare fabricant livrand mouse-uri, respectiv programele de activare ("drivere") diferite.
La fel s-a intamplat si cu unitatile optice, placile de sunet, etc.

Doar in ultimul deceniu (si mai ales in ultimii ani) s-a ajuns la standardizarea unitatilor de baza, dar si acum mai exista exceptii care necesita drivere /configurari speciale.
.

| Bizon95 a răspuns:

Windows 10... posibil windows 8, dar nu prea am folosit si cat am folosit, tin minte ca nu mergea prea grozav treaba asta, tot trebuia sa alerg manual dupa drivere

tot restul de dinainte, veneau cu o baza de date cu drivere, care erau mai mult sau mai putin bune (la placile video mai ales, erau foarte CHIOARE... si pana nu puneai driverul de pe site-ul producatorului (Nvidia/Ati/AMD) jocurile NU mergeau)

chiar si la windows 7 trebuie sa cauti manual si sa instalezi drivere in draci

in schimb la windows 10, cel putin 99% din drivere se instaleaza automat la primul update, totul e sa ai o placa de retea functionala (adica sa se instaleze driverele automat din kit-ul de windows, sau sa ii pui driverele manual) si o connexiune la internet

| mudokins78 a răspuns:

Windows Vista!
A fost pentru prima oara cand Microsoft a introdus-Agentul ferestrelor de inbunatatire! (Windows Update Agent)
Restul e cancan!

| Bizon95 a răspuns (pentru mudokins78):

Mi-ai dat o evaluare aiurea
nu prea conteaza cand si ce a introdus Mircosoft-ul
ce conteaza e cand CHIAR A SI FACUT CEVA... REAL!

pana la Windows 10 am instalat sute de windows-uri si de ABSOLUT FIECARE DATA AM INSTALAT DRIVERE IN DRACI... la windows 10 rar am facut altceva decat windows update ca sa vad device manager spotless (nici un driver lipsa, nici un device mark-at intr-un fel ca are probleme)

deci, in teorie ai dreptate, insa in practica, degeaba ai masina daca nu ai roti tongue

| Alexandrionelu a răspuns:

Cred ca 98 Se, dar a devenit cu adevărat util începând cu XP.