| florin1998florin a întrebat:

Care ar fi diferenta dintre aceste doua placi video:
AMD RADEO R9 270x vs GIGABYTE GeForce GTX 660

Dau funda

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Cum nu reusesti sa te decizi si pui intrebarea de atatea zile(Apraope saptamani), iti fac o propunere. Ia un ban. Cap-nVIDIA, pajura-radeon. Si dai de 3 ori cu banul. Si vezi care a cazut de mai multe ori, si pe aia o alegi...(ps: daca nu poti sa alegi tu una...dai cu banul)

| florin1998florin explică (pentru sltlp):

Ok, o sa incerc si asa dar tu care ai alege-o.

| sltlp a răspuns (pentru florin1998florin):

Ambele sunt placi foarte bune. Eu as alege nVIDIA deoarece mai lucrez uneori in programe in care nVIDIA(cuda) ofera avantaj. Dar in cazul tau, cum e gaming, as alege radeon.

| florin1998florin explică (pentru sltlp):

De exemplu ce programe

| florin1998florin explică (pentru sltlp):

Am dat cu banul cum ai zis tu. Daca puneam cap NVIDIA cadea NVIDIA si daca puneam pajura NVIDIA cadea tot NVIDIA. Sper sa fie o alegere buna. Merci. Si imi mai poti spune daca imi iau procesorul FX-6300 daca este bun.

| sltlp a răspuns (pentru florin1998florin):

Da, este un procesor bun. Nu ai de ce sa iti faci griji. Ca si performanta: e udneva intre un i3 si i5, insa pretul este chiar cat al unui i3, deci e ok.
Oricum, repet, nu o sa ai probleme.

10 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Mai bine se descurca Intel in jocuri decat amd... in plus este mai rece, coolerul mai ok... etc

| florin1998florin explică (pentru buzucan):

Dar costa mai mult si bugetul meu maxim e cam tot ce am pus. Dar FX 6300 e mai bun decat i3. Vroiam sa stiu daca s-ar descurca.

| buzucan a răspuns:

Se descurca, evident...

| maxb a răspuns:

Alege AMD deoarece este putin mai performant.Nu cu mult dar mai bun. Diferente nu iti zic ca oricum nu o sa le pricepi.

| RinXIII a răspuns:

R9 e mai bun. Are rezolutie maxima mai mare, BUS mai mare. In rest sunt cam la fel