| Girly97 a întrebat:

Care ar fi diferenta dintre reglarea manuala si reglarea automata a unei casete video?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva. Ce sa reglezi la ea. Poti fi mai clară?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reglare caseta video?
am o varsta, am prins casetele video, dar nu stiu despre ce reglare vorbesti

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Nu stiu cum este exprimarea corecta in limba romana dar in limba engleza i se spune "tracking" si este ceva nou pentru mine de care am aflat online pentru ca aparatul meu video intotdeauna face "reglajul" automat.

| carevaescu a răspuns:

Una o faci tu, cealaltă o face mașinăria.
Ce anume se întâmplă, habar n-am.

| Girly97 explică (pentru carevaescu):

Prima mea caseta video Cenusareasa nu se prea impaca bine cu primul meu aparat video, in sensul ca oricand vreau sa ma uit la Cenusareasa, dupa ce introduc caseta urmeaza cateva secunde de "purici" pe ecran dupa care dispar insa la aparatul video al fratelui meu caseta functioneaza bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Girly97):

Asta inseamna că problema este la aparatul tău video. Am prins acele vremuri. Nu stiam ca unii inca mai folosesc asa ceva.

| carevaescu a răspuns (pentru Girly97):

Am înțeles. Uneori "capul" aparatului video se murdărește un pic și rezultă în purici. Poate să fie asta cauza. Existau odinioară și anumite casete speciale menite să curățe.
Pe de altă parte poate caseta în sine are o porțiune de bandă care este ușor murdară, iar aparatul tău nu filtrează puricii din imagine, lucruri care evident aparatul fratelui tău o face.
Dacă ești interesată de Cenușăreasa per se poți găsi copii digitale remastered care au o claritate și o rezoluție a imaginii cât și a sunetului mult mai mare decât ceea ce este posibil pe casetă video. Dacă ai nevoie de ajutor în această privință let me know in a private message

| Girly97 explică (pentru darrio2007):

Ei bine cele peste 50 de casete video si aparatul meu video inca sunt functionale pentru ca le-am intretinut foarte bine. Fiind nascuta in 1997 nu as fi prins asa ceva daca parintii mei nu si-ar fi pus nunta pe caseta video.