| Los a întrebat:

Care e diferenta dintre motorul Otto si cel Diesel?

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Din punct de vedere al aprinderii, motorul Otto este cu aprindere prin scanteie, iar motorul Diesel este cu aprindere prin comprimare.
Din punct de vedere al carburantului utilizat, motorul Otto functioneaza cu benzina, iar motorul Diesel cu motorina.
Lista diferentelor poate continua, dar pentru ce iti trebuie aceasta comparatie?
Prof De Mate

| Los explică (pentru ProfDeMate):

Un proiect la fizica, trebuie sa alegem dintre cele doua si sa stiu de la ce motor sunt desenele cu cei 4 timpi. E destul cat mi-ai spus, multam fain big grin

1 răspuns: