| wargreymon a întrebat:

Care este cel mai bun procesor? Adica care este cea mai mare frecventa care exista pe un procesor?

4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Frecventa in gigaherti e una, performanta e alta. Nu se aduna frecventele in ghz de la toate nucleele, ele lucreaza in paralel atunci cand programele stiu sa le gestioneze. Cel mai puternic de la Intel este i7 cu 6 nuclee. Pentru rezultate comparative in teste gasesti articole detaliate pe pagini de specialitate.

| ZeroBarat1 a răspuns:

AMD Phenom X4 Turbo 3. 2 ghz,, adica 12 ghz,winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesor Intel Core i7 Extreme i7-980X 3. 33GHz Socket 1366 box, Tip: Intel Core i7 Extreme
CPU Socket: 1366
Frecventa procesor (MHz): 3330
FSB (MHz): 6. 4 GT/s
Voltaj si curent: . 80V-1. 375V
Tehnologie de fabricatie (microni): 32
Cache L3 (KB): 12MB
Cooler: Da
Puterea consumata (W): 130
Nuclee: 6

| irbis a răspuns:

Mi se pare ca maximum e de 4 gigahertzi dar eu am doua procesoare de 3, deci un total de 6.