| Tis a întrebat:

Care este diferența dintre placa video integrata si placa video dedicată si care este mai buna?

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Placa video integrata e lipita pe placa de baza sau in procesor,iar aceasta nu este foarte performanta.
Placa video dedicata,nu este lipita, si este una mult mai performanta ca integrata.
Placa video integrata nu se va ridica niciodata la performantele unei placi dedicate.
In concluzie, placa video integrata e pentru filme, net, mess iar placa video dedicata e pentru jocuri.Placa video dedicata e mult mai buna ca cea integrata.