| Mihai_Răileanu_1991 a întrebat:

Care este diferenta dintre Amd Sempron si Amd Athlon?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Athlon e mai bun, mai ales 64, dar recomand Intel, amd se mai blocheaza cateodata, chiar daca in jocuri are performante mai bune decat Intel(asa cred nu-s sigur).

1 răspuns:
| SethNemesisRa a răspuns:

E cam greu de vorbit in general de aceea am notat 2 exemple:
Amd Sempron 2600+ are fsb 166 este mai rapid.
Amd Athlon 2200+ are fsb 133 este mai lent.

Ideea e ca Sempron, cu toate ca de obicei e mai rapid, se blocheaza cateodata, mai ales in aplicatii solicitante.
Pe de alta parte Amd Atholn e lenes dar e foarte stabil, nu se supraincalzeste si poti sa-i dai si un over-clock destul de mare cand e necesar.
Recomand de obicei varianta Athlon fiind mai stabila si nu te lasa cu ochii in soare in mijlocul jocului de exempluwinking