| hiseu a întrebat:

Care este diferenta dintre compozitia procentula si concentratia procentuala (la chimie)?

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

A calcula compozitia procentuala a unei substante compuse înseamna a calcula % în care sunt continute elementele respective în unitatea de structura.La fiecare 2 atomi de hidrogen un atom de oxiggen e un raport... daca 80 la suta oxigen 20 la suta hidrogen,

cum se calculează compoziţia procentuală a apei.
h o
m
= (2 × 1) + 16 = 1818 g h
o ______ 2 g h100 g h
o ______ xx = 11, 11% Hi = 100 – x = 100 – 11, 11 = 88, 89 % o

sau

= (2 × 1) + 16 = 18

18 g h2o ________ 2 g h

100 g h2o ________ x

x = 11, 11% h

y = 100 - x = 100 - 11, 11 = 88, 89 % o

Concentratia procentuala este cantitatea de substanta dizolvata in 100 g de solutie.

Se calculeaza cu formula

C = md/mersi x 100, unde C = CONCENTRATIA PROCENTUALA
md - masa de substanta dizolvata
mersi - masa solutiei

PS: Nu stiu ce legatura are tehnologia cu chimia? Intrebarea e de stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Compozitie procentuala= cat la suta este un element dintr-un compus
Concentratie procentuala = o cantitate de o anumita substanta dizolvata in 100 g de solutie
Formula :
c=md/m.s x 100
Ca sa iti fie mai usor cand vrei sa aflii md sau m.s folosesti formula asta :
c/100=md/m.s

c->concentratia procentuala
md->masa de dizolvat
m.s->masa de solut sau solutie

P.S : m.s fara punct, nu-mi da voie site-ul sa scriu cu punct.