| MsYourDarling a întrebat:

Concentratia procentuala a apei? dar concentratia molara?

3 răspunsuri:
| Unpitic a răspuns:

Cantitatea de substanţă dizolvată în 100 g soluţie se numeşte concentraţie procentuală
unde:

m – masa soluţiei
– masa dizolvatului;
– masa apei;
c – concentraţia soluţiei.
Concentrația molară este raportul dintre cantitatea (moli) unui component dintr-un amestec și volumul amestecului. Se notează cu C(i) sau Ci pentru un component oarecare i. Este o mărime dependentă de temperatură datorită dependenței de temperatură a volumului.

| Crissstinaaa a răspuns:

Cantitatea de substanţă dizolvată în 100 g soluţie se numeşte concentraţie procentuală.
Regula de calcul este:c supra 100=m.d. supra m.s. unde:
c – concentraţia soluţiei
md-masa substantei care se dizolva
m.s.-masa solutiei