| LLL2 a întrebat:

Care este diferenta dintre un mouse laser si unul optic?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Mouse-ul care are o lumina rosie sub el, este unul Optic( optic vine de la lumina). Cel ce are doar un senzor dar fara lumina este cel pe laser (ledul nu lumineaza in rosu, are niste raze infrarosii).

Diferentele ar fi:
cel optic are un DPI mai mic (600-800), si pentru cei ce joaca shootere se simte...
cel pe laser are un dpi mai mare, eu am pe laser si merge mult mai bine in jocurile cu impuscaturi, se simte
cel pe laser merge pe aproape orice suprafata, adica si pe birou, si pe harti, si pe ce mai ai pe acolo, si la cel optic "tremura" mouseul pe ecran daca il folosesti pe unele suprafete
cel optic este mai ieftin
cel pe laser este mai scump (dar merita)

Pentru cei ce stau pe net le recomand cel optic, pentru gameri si cei ce lucreaza in photoshop cel pe laser

Uite si aici ce zic specialistii: http://www.roportal.ro/articole/mouse-optic-vs-mouse-laser-4020.htm

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Diferenta fizica este ca cel optic are o lumina rosie.

Un mouse laser bine gandit si cu un senzor de calitate merita de la 150-200 de lei in sus, in rest tot ce e mai jos as lua un optic.

O alta tehnologie interesanta este BlueTrack, utila pentru un mouse de laptop, preferabil wireless (functioneza bine pe diverse suprafete).

| Gas a răspuns:

Uite aici mouse laser http://okit.allshops.ro/......er+V1.html in unele carrefoururi il gasesti la 50 lei :)

| boogdan91 a răspuns:

Nu e nici o diferenta. Mouse optic sau laser e acelasi lucru.

| BulDog555 a răspuns:

Diferenta intre optical si laser este precizia si cum se comporta pe diferite suprafete. Majoritatea cumpara ultima tehnologie, nu cred ca ii intereseaza raportul tehnologie noua/pret.
Fara indoiala un laser este recomandat pentru. jocuri, editari grafice... dar pentru. office si cateva jocuri un optical este suficient.

| maite13 a răspuns:

Nu este nici o diferenta, este unul si acelasi happy