| AngelAndreea a întrebat:

CAre este diferenta intre un calculator pe 32 biti si unul pe 64 de biti? Ce vrea sa insemne acesti biti?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un procesor pe 64 biti poate folosi adrese de memorie de 8 octeti ceea ce ofera o mai mare performanta programelor ce folosesc cantitati mari de date. totodata sistemul de operare poate lucra cu mai mult ram decat un sistem de operare pe 32 biti

| grab a răspuns:

E vorba de dimensiunea "cuvantul"-ului cu care se face comunicarea. E ca si cum ar face procesarea cu masura dubla, asadar merge mai bine la aplicatii facute special pe 64.
pentru mai multe detalii si eventual material de citit, prv me! happy

| Niiiicu a răspuns:

Se refera la cantitatea de memorie ram pe care o poate suporta, pe 32 biti maxim 4 giga de ram, iar pe 64 biti citeste pana la 64 giga ram, dar se refera si la tipul de aplicatii pe care le poate folosi pe 32 sau 64

| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Windowsul de 32 de bit.
Are rami 128-1024Mb.
Maximul de 3Ghz.
Viteza calculatorului buna.
Calitatea normala.
Suporta XP, Vista, merge greu la windows 7.
Games 1D-2D (instalezi driverul) merge pana la 3D.
CPU normal nu depaseste 100% dar nici nu-i 35%.
Viteza pe secunda este de 400 pe desktop.
Suporta numai programele de 32bit.
Programe normale.
Hardul are 50Gb-750Gb.

Window cu 64bit.
Suporta si 32bit dar si 64bit.
CPU HARD (ca sa stii eficient) deschizi 10-40 de programe si te uiti la cpu tau na depasit nici 5%.
Claritate foarte buna.
Jocuri 3D-4D-5D-6D-7D maxim.
Nu merge in reluare sau in blocari.
Rami 1024-4096Mb.
Driverele au 500-2000Gb.
Suporta Windosurile:Xp, Vista, 7, 8, 9.
Viteza pe secunda 1-200 desktop.
Ruleaza foarte bine orice program si accepta si cele de 32bit.
La 64Bit accepta si cele cu 32bit.
Care la ala de 32bit nu accepta 64bit.
Performanta la 64bit este mai mare dublu fata de 32bit.
Maximul de 8Ghz.

| sayWhaaat a răspuns:

Daca ai mai mult de 4 gb rami, doar un win pe 64 de biti ti poate recunoaste pe toti.
Daca ai mai putin de 4gb rami, e recomandat sa pui pe 32 de biti.

| Gabi05 a răspuns:

Windows-ul pe 64 bit utilizeaza mai multi ram.Este recomandat la 8gb ram
Windows-ul pe 32 bit utilizeaza mai mult procesor.Este recomandat cel putin dual core si cel mult octa core.

@shayWathhh Memoria Ram nu are plural.Nu se zice ramii

| Klaudiu214 a răspuns:

Pe 64 bit lucreaza mult mai repede windowsu

| Eviix a răspuns:

Pe 64 merge mai bine.

| balint20 a răspuns:

Un windows cu 32 bit se foloseste cu un numar mai mic de ram (1, 2 gb) iar cel de 64 (4, 6. gb) ram deoarece cel de 32 reuseste sa recunoasca mai putini
este adevarat ca cel de 64 bit este mai bun cand ai un numar mai mare de ram.

| Evelin12 a răspuns:

Exact pe 64 merge mai bine.