| Brodi a întrebat:

Care ii diferenta intre ram si hard disk space?

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Ram-ul este o memorie care este accesata aleatoriu (de acolo si denumirea) atunci cand incerci sa executi / rulezi diverse aplicatii, etc. sunt niste placute subtiri care se introduc in sloturi bine delimitate existente pe placa de retea.
hard disk-ul este acea "cutie" in care se pastreaza mai toata informatia (windows, programe, kit-uri, muzica, filme, jocuri, pornareala, etc).
hard diskul are locas special in carcasa, se conecteaza prin mufe late si subtiri (vechile ATA) sau mici si chiar si mai subtiri dar care ofera transfer de date mult mai rapid (SATA/SATA2/SATA3).

Cred ca e de ajuns pentru inceput.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ram se referă la plăcuțele de memorie preferabil plăcuțe de memorie împerecheate. Trebuie să fie de cel puțin 4 G DDR3.
hard disk space = spațiu pe hard disc, mărimea hard discului care trebuie să fie de peste 640 G

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Cam cum e diferenta intre o fata si un baiat!

| yonutz1 a răspuns:

RAM este o memorie care stocheaza informatii doar atunci cand este conectata la energie electrica, odata ce nu mai are energie pierde toate informatiile. Viteza computerului tau depinde de mai multe componente printre care si memoria RAM. Hard Disk Space este spatiul pe care il ai pe Hard Disk (HDD), o memorie care stocheaza informatii si le pastreaza pana le stergi tu.

| username_5501 a răspuns:

RAM este o memorie care ajuta la derularea programelor dar este o memorie "uituca" dar rapida si se imparte egat la toate functiile in derulare dupa stingerea calculatorului se pierde toata informatia de aceea este memoria hardului care e o memorie "lenesa" dar care stocheaza informatile pe o perioada nelimitata de timp si poate prelua atributiile RAM-ului cand acesta nu exista sau se epuizeaza din cauza rulari multor programe.De aceea la un moment dat calculatorul merge greu cu multe programe pornite. Sper ca am fost de ajutor.

| Didenco_Costel_1997 a răspuns:

Hard-diskul este memoria care pastreaza toate informatiile (windowsul,programe fel-de-fel,muzica, etc.).Dar memoria RAM este memoria care depoziteaza informatiile la locurilor lor, atunci cind este conectata la energie electrica, daca mem. RAM-ul daca pierde energie electrica, atunci toate informatiile sunt sterse(din aceasta memorie).