| ninja600 a întrebat:

Care placa de baza este mai buna
http://m.emag.ro/placa-de-baza-gigabyte-socket-1155-b75m -d2v/pd/D6JZJBBBM/
sau
http://m.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-1155-h61m-k/p d/DW3JJBBBM/
pc meu
i3 2120 socket 1155
8gb ram ddr3 1333
r9 280x Asus directcu ii

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Eu recomand din cele doua http://bit.ly/1uPDi08 din doua motive.
1. Are un chipset mai dotat
2. Are capacitori solizi, deci stabilitatea in timp teoretic e mai buna.

3 răspunsuri:
| bortanradu a răspuns:

Placile de baza nu afecteaza viteza la un computer deci cea mai ieftina ce e compatibila cu piesele tale e de preferat.

| RobertForYou a răspuns (pentru bortanradu):

Gresit, placa de baza e cel mai important lucru la un PC, ea face conexiunea intre CPU-GPU CPU-RAM RAM-GPU HDD-RAM HDD-CPU HDD-GPU. Pe langa asta, in ea se afla placa audio, care la fel nu vrei sa fie ceva de tot rahatu sa auzi bazait cand tii castile pe cap. Porturile USB se afla aici, care sunt si ele importante. VRM-urile se afla si ele, care e cel mai important lucru, ca daca placa de baza nu are VRM-uri bune sa reziste la procesorul tau poti spune papa la procesor in maxim 2 luni.

| bortanradu a răspuns (pentru RobertForYou):

In cazul lui, ne-a dat de ales placi de calitate inferioara. Un motherboard bun ar fi peste 300 de lei. La placi asa de ieftine nu te poti astepta la sunet exceptional si alte chestii. Totusi, ai dreptate, sa nu cumpere cea mai scarboasa placa ce o poate gasi. Vroiam sa spun sa cumpere cea mai ieftina placa de la un constructor cunoscut gen Asus sau Gigabyte daca e in cautare de performanta si calitate. Placile foarte scumpe de peste 700 lei nu o sa ajute la performante, dar au "features" si mai multe slot-uri.