| AtateaConditii a întrebat:

Care sunt aplicatiile, accesorile unui sistem de operare? Ce este antetul, dar bitmap? Cum adica : scrieti pe prima linie a fisierului *text* in folderul *examen*, cand scriu zice invalid name.

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Aplicatiile sunt programele gen Internet Explorer, Google Chrome, etc etc, cam tot ce instalezi tu pe calculator.
Accesorile sunt Paint, Calculatorul, Notepad, etc de obicei cu ce vine instalat windows-ul.
Antetul este partea de sus a unui document text.
Bitmap este un tip de extensie foto. Adica pentru poze, cum e jpeg.
Faci un folder, il redenumesti Examen, in interiorul acestuia faci un fisier.txt, il redenumesti text, intri in fisier si scrii pe prima linie... ce ai de scris.
Asta e TIC, mare smecherie.

| AtateaConditii explică (pentru Ineys):

Fisier folder e totuna? Si care linie, ca nu e nici-o linie. Trebuie facut intr-un program gen: Microsoft office, notepad etc?

| Ineys a răspuns (pentru AtateaConditii):

Prima linie e primul rand, chiar daca nu e o linie... acolo. Tu trebuie sa scrii pe primul rand. Si fisier folder e depfat new folder. Depinde daca windows-ul este in engleza sau in romana. Si da, de scris doar in Microsoft Office, notepad si alte editoare text poti. Nu vad cum ai putea scrie intr-un. folder laughing.

| AtateaConditii explică (pentru Ineys):

Vad ca iti place it-ul, hai sa iti mai pun o intrebare: Zice la cerinta: Salvati in folderul examen, ca pagina web, numai HTML, cu numele implicit, pagina web de pe care ati preluat informatia de la punctul a. Cum fac?

| Ineys a răspuns (pentru AtateaConditii):

Daca esti pe Chrome, dai click dreapta pe pagina -> salveaza ca-> save as type -> Pagina web numai html, sau cum scrie acolo. Ai inteles ideea.

| AtateaConditii explică (pentru Ineys):

Nu, cum adica pagina web numai HTML, dau save as apoi ma pune sa scriu cum sa se numeasca nu scrie niciun HTML.