| adina68 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele unui telefon mobil fara tastatura? Ce trebuie sa iau in considerare cand cumpar un asemenea telefon?

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Dezavantaje... displayul este mai sensibil fata de un telefon normal, va trebui sa ai mai multa grija de el... mie unul mi se pare mai greoi sincer ca interfata, dar asta e subiectiv... uite, gandeste-te ca trebuie sa dai un mesaj "mai subtil", fara a fi vazut.pe un telefon cu tastatura, poti sa scrii fara sa te uiti la el...nue asa de greu... dar pe unul cu touchscreen, deja e... avantaje ar fi doar in anumite aplicatii sau jocuri, create special pentru el...binenteles ca un maniac de telefoane iti va raspunde ca este mult mai "cool" sa ai un telefon cu touchscreen...eu unul prefer sa fiu mai practic, nu la moda! big grin

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

E mai usor de utilizat, interfata de utilizator e mult mai placuta. Nu mai schimbi tastatura. Dezavantaje: nu il poti folosi fara sa te uiti la el, de exemplu sa formezi un numar; pentru ca nu mai simti butoanele. Unele au ecranul mai fragil. Personal, am o camera video cu touch screen. Mi-ar placea si un telefon de genul asta, dar nu e o prioritate. Eu zic ca e tare, daca vrei, ia-ti.

| stealthb a răspuns:

Parerea mea este ca deocamdata nu sunt foarte practice telefoanele cu touch screen fata de cele cu tastatura clasica. In primul rand e mult mai greu sa tastezi cu o singura mana, ceea ce mi se pare important la un telefon mobil. Personal imi place iPhone pentru ca e foarte bine implementat touchscreen-ul dar tot un telefon cu tastatura as alege. Gandeste-te si la telefoanele QWERTY gen Nokia E75, 5730 xpressmusic sau E71, E61. Sau N97 daca esti loaded happy Bafta!

| adina68 explică:

Multumesc. Ambele raspunsuri m-au ajutat f. mult si mi-a fost f. greu sa aleg raspunsul castigator. Am preferat sa aleg raspunsul lui andreutz pentru. ca mi s-a parut mai practic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, andreutz a spus bine ca displayul este sensibil si trebuie sa ai griga ca el, ca telefonul ca tastatura e mai bine ...ca cel fara iti ia ceva timp sa te obisnuiesti. iti dai seama ca ce e mai nou e si mai bun, iar cand te duci sa iti cumperi unul cei de la la magazin sigur te vor informa desper produsul pe care vrei sa il cumperi, inca odata iti spun sa ai grija ca el daca iti cumperi unulbig grin