| sergiuqp a întrebat:

Care sunt cele mai bune setari pentru syncmaster p2270hd?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Detin un model asemanator, in varianta de 24 inch, T240HD, l-a avut fratele meu incepand din 2010 pana in 2019, si functioneaza si astazi.

Nu prea ai ce setari sa ii faci, e un monitor din 2009, dar pentru ca sta prost la capitolul luminozitate, trebuie sa setezi luminozitatea macar la 75 si contrastul spre 80-85.

Iluminarea din spate la 10, Claritatea (Sharpness) la 40 sau 50,
Culoare la 50, si Tenta VR la V50/R50.

Insa toate aceste valori depind mult de luminozitatea spatiului in care folosesti monitorul, si eu il folosesc intr-o camera prost iluminata.
Te poti juca tu cu setarile acestea, pana obtii culori si contrast pe gustul tau.

Si la fel de important ar fi sa il folosesti impreuna cu un calculator, respectiv placa video ce are iesire HDMI, si sa folosesti un cablu HDMI de calitate, versiunea 1.4 pentru rezolutie 1080p.

| sergiuqp explică (pentru NLS):

Mersii, nu stii cumva de ce nu pot schimba Claritatea, Culoarea si tenta?

| NLS a răspuns (pentru sergiuqp):

Probabil din cauza modului.
Esti pe Custom sau pe Standard?

| sergiuqp explică (pentru NLS):

Am incercat fiecare mod in parte si tot nu functioneaza

| sergiuqp explică (pentru NLS):

Sunt pe movie

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ai ce scoate din el mare lucru, e un bunic