| Cl3ar a întrebat:

Care sunt motivele pentru care nu se aprinde monitorul?

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca primeste tensiune si este negru este ars, mergi la un depanator si il rezolva rapid.Asa am patit eu, ca nu am obiceiul sa-l opresc odata cu PC.ul, asa spunea tipul care la reparat.

| T0T a răspuns:

Trebuie sa il testezi si la alta unitate, sa vezi daca e de la monitor. Nu au "viata" vesnica nici ele, se ard dupa un timp, acum depinde. Poate fii de la pc-ul tau, mai degraba de la placa video, in cel mai rau caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deconecteaza monitorul de la pc, si daca e bun ar trebui sa iti afiseze mesajul „No Signal". Daca nu iti afiseaza acest mesaj, monitrul e devina, nu primeste de la pc. Daca e afisat acest mesaj, e posibil ca placa video sa fie dusa sau chiar placa de baza.

| Arthiom a răspuns:

E posibil sa fie ori de la placa video, ori de la cablul vga(cel de la placa video la monitor). Dar atunci cand apesi butonul power de la unitate ce se intampla? Se aud ventilatoarele si beepul acela de la cd/dvdrom ca atunci cand calculatorul se deschide normal? Daca atunci cand apesi butonul power nu se intampla nimic problema e ori de la sursa ori de la placa de baza. Daca calculatorul porneste normal, dar monitorul nu afiseaza nimic atunci e posibil sa fie de la cablul vga(de obicei monitoarele cand nu sunt conectate la unitate si sunt bagate in priza afiseaza ori sigla companiei de care au fost create, ori mesajul Signal cable disconnect sau Check signal cable). Daca monitorul afiseaza ceea ce am zis in paranteza, atunci e posibil ca problema sa fie de la cablul vga in primul rand(poti verifica cu alt cablu de rezerva sau il poti imprumuta de la altcineva ca sa nu cumperi unul nou si sa vezi ca l-ai cumparat degeaba). Daca nici cu alt cablu nu merge, atunci e placa video de vina.

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

Am omis ceva, daca monitorul nu afiseaza absolut nimic(e negru) inseamna ca el e de vina.

| Cl3ar explică:

Monitorul l-am testat nu are nimic.Placa video,placa de baza,ram,procesor sunt noi. Tind sa cred ca e din cauza sursei,nu cred ca ofera destul curent. (Hard-ul se aprinde, frontu panelu la fel, ventilatorul de la procesor da, placa de baza da, numai monitorul nu...si cd-rom se aprinde.)