| AndreiP98 a întrebat:

Care Windows e mai bun? Xp professional sau 7 ultimate? FUNDA pentru un raspuns detaliat

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows7/products/compare?T1=tab20 poti vedea comparatia dintre W. XP si W.7, foarte detaliat si facuta chiar de catre Microsoft. Sigur ca W.7 ultimate este mai bun, la modul general, dar nu va fi suportat de calculatoarele care nu au cerintele tehnice pentru el, asa ca pentru acestea mai bun este W. XP, are cerinte mai mici. Numai bine!

| CM7YRE a răspuns:

7 ultimate,e mai nou = logic mai bun.(sa-ti suporte calculatorul) Are multe bug-uri rezolvate, are ceva bug-uri, dar mai putine decat xp.

| Minks a răspuns:

Depinde de sistemul pe care vrei sa il instalezi. Daca ai un sistem mai performant, mai recent clar 7-le e cel mai bun. Pentru PC-uri ceva mai vechi, XP e cea mai buna solutie.

| victtor a răspuns:

Windows 7
poti folosi mult mai multe programe
are gadgeturi
nu toate programele care merg pe 7 merg si pe xp
are grafica mai buna si interfata de un milion de ori mai faina
daca stii si sa o modifici il faci sa arate cum doresti
in schimb are cerinte mai mari
iti trebuie un pc cat de cat bun
dar recomand windows 7 ultimate si cu un tuneup utilities ii poti modifica si interfata si mai sunt programe

| TorenT a răspuns:

Depinde ce calculator ai. Daca ai un calculator cumparat in ultimii 2 ani Windows 7 e obligatoriu. Nu numai ca se misca e 10 ori mai repedeca si XP dar are o interfata noua si prietenoasa. Multi se sperie cand aud de w7 pentru ca e nou. Nu e chiar asa. Pur si simplu e mai bun ca si XP-ul si e foarte usor de utilizat.Atata ca iti ia 2- saptamani sa te obisnuiesti si cere performanta mai mare ca si Xp-ul. Daca ai un calculator mai vechi, iti recomand sa ramai la XP pentru ca nu se stie cum se va comporta w7 si sa nu ai vreo surpriza.

| ʏօռʊȶ a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai bun e XP! de ce? pentru ca majoritatea programelor, drierele pentru imprimanta, si alte programe nu pot merge pe 7 deoarece este foarte nou! windows 7are grafica GEn VISTA numai putin mai avansata! Eu le-am avut pe ambele, si acum am LastXp pot spune ca e gen 7 numai ca n-are gagets.Vezi tu ce faci andrei dp MN XP e cel mai reusit si majoritatea considera asta SPER Sa nu ma insel! funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! In functie de configuratia pc-ului tau. Xp este bun pentru calculatoarele mai slabute iar Windows 7 pentru cele putin mai performante. Daca ai 2 GB RAM iti poti baga linistit Windows 7 fiindca este cel mai nou + beneficiezi de o grafica foarte draguta fata de batranul Xp si are mai multe optiuni integrate. Bafta!

| GoreaNicu a răspuns:

Windows XP este cunoscut pentru stabilitatea și eficiența sa, în contrast cu versiunile 9x de Microsoft Windows. Prezintă o interfață semnificant modificată, prezentată de Microsoft drept mai prietenoasă pentru utilizator decât în celelalte versiuni de Windows.
Windows 7 Ultimate conţine aceleaşi caracteristici ca şi Windows 7 Enterprise, dar spre deosebire de ediţia Enterprise, este disponibil pentru utilizatorii de acasă, pe o bază de licenţe individuale. Windows 7 Home Premium şi Windows 7 Professional utilizatorii sunt capabili de a face upgrade la Windows 7 Ultimate pentru o taxă utilizând Windows Anytime Upgrade, dacă doresc să facă acest lucru. Spre deosebire de Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate Edition nu include Windows Ultimate Extras sau orice caracteristica caracteristici exclusive ca Microsoft ar fi afirmat.
parerea mea este ca windows 7 ultimate este cel mai bun
dai funda? :-D

| yulysilv a răspuns:

Exact ce ziceau si "vecinii", daca ai un sistem mai performant e bun windows 7 dar daca ai unul mai vechi e bun xp, in cazul in care sistemut tau nu are cerintele necesare pentru windows 7 e foarte simplu.Baga windows xp si un package cu interfata windows 7, e adevarat va rula putin mai greu decat windows xp curat dar nu foarte.merita sa incerci.