| aditimus a răspuns:

In afara de carcasa in restul totul 0 barat, sursa mica, procesor slab avand in vedere ca acum au aparut i9, doar 8 giga ram...

| NLS a răspuns:

Toate sistemele preasamblate, indiferent de gama de pret, au sub capota unele componente "ieftine" si automat proaste (sau prost alese pentru restul pieselor): (sursa la limita, si cu specificatii slabe, placa de baza cu cel mai slab chipset, etc).

Cele mai mari probleme la acest sistem sunt sursa, placa de baza, si faptul ca, cel mai probabil, vine cu un cooler foare slab (cel stock de la Intel).
Daca ar fi pus un alt cooler de la un alt producator, ar fi fost cu siguranta mentionat cu numele.

Sursa trebuie sa fie de 600W (sau 650W daca doresti sa pui pe viitor o alta placa video si sa nu fii nevoit sa schimbi din nou sursa), si de la un producator de "calitate", in nici un caz Delux, Akyga, Rasurbo, LC-Power, Rhombutech, Spacer, Aerocool, nJoy, Segotep, si alte branduri de mantuiala.

Uite aici cam ce trebuie sa contina un sistem de ~5700 RON:

Procesor mai puternic decat acela
Cooler extra pentru el, mult mai bun decat cel standard de la Intel
Placa de baza cu chipset mai dotat (B660 fata de H610)
o carcasa aerisita, cu mesh ***
SSD de calitate
RAM de la un producator de top
placa video identica, dar varianta cu OC (frecventa marita)
Sursa de 650W de calitate, de la un producator de top, cu care nu risti sa iti ia foc sistemul, sau sa se arda sursa.
MULT peste cea care vine in acel sistem.
Am calculat necesarul sistemului cu toate componentele, ai avea nevoie de minim 500W,
450W nu ajung, mai ales daca producatorul sursei e unul indoielnic, precum cei insirati mai sus, sau altii, din aceeasi "ograda".

*** Carcasa poti pune ce doresti, pana in vreo 230 RON,
important e sa aiba mesh in fata,
sa incapa placi video pana la 285mm (cea aleasa are 213mm),
si coolere pana la 157mm (coolerul ales are 155mm).
Ti-am ales una mica (incap doar placi de baza microATX (mATX) in ea, dar asa e si placa aleasa.
Una peste alta, asa mica si inghesuita cum e, raceste mai bine decat cea din sistemul preasamblat, atata ca pare mai "amarata". (mie asa imi place, si asa e si trendul. E ok sa fie mica, atata timp cat are mesh si e bine aerisita. )

Daca doresti o carcasa mai impunatoare putin, poti sa o schimbi cu asta:
https://www.pcgarage.ro/carcase/floston/blue-guardian/

sau cu aceasta, dar recomand sa mai cumperi un ventilator de 120mm pentru ea (cu sau fara RGB).
https://www.pcgarage.ro/carcase/aerocool/hive-frgb/
*********************************
Wishlist SISTEM 5688 RON:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5074084
*********************************
HDD poti pune la o data ulterioara cand mai strangi ~260 RON.
Recomand de 2 TB macar.
Nu are sens sa pui acum un amarat de HDD de 1 TB, si sa iti bati joc de tot sistemul, alegand sursa mai slaba, placa de baza mai slaba, sau un procesor mai slab.
HDD se poate adauga foarte usor, il poti monta in 3 minute.
https://www.pcgarage.ro/......rpm-256mb/