| LadyDeny a întrebat:

Cat de periculos este virusul "trojan "? care este cel mai puternic si bun antivirus?

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Unii trojeni sunt foarte periculosi pana la ati distruge sistemul de operare.
Cel mai bun antivirus esti TU, utilizatorul si apoi vine Kaspersky si Bitdefender...

| K0sti a răspuns:

Intrebarea corecta era..." cat de periculosi sunt virusii sau troienii?". Te-ai prins da? Suficient de periculosi, unii chiar foarte periculosi! Sunt pentru toate gusturile si preferintele. De la furt de identitate, stergere de date, furt de parole si multe altele. Ai vreun troian sau virus preferat? Daca da, vezi cum il cheama si cauta date depre el pe net. O sa gasesti cu siguranta!

| Grimmjow69 a răspuns:

Ce este Trojan?

Un troian este un program, o bucata de cod programata sa execute operaţii neautorizate si cel mai adesea cu efecte distrugatoare pentru calculatorul infestat. Principala diferenţa între un virus si un troian este aceea ca un troian nu are capacitatea de a se replica. Programele prin care troienii ajung sa se instaleze pe calculatoarele noastre par bine intenţionate si ne induc ideea ca ar fi utile pentru noi (exact ca în mitul grecesc al Calului Troian), însa cel mai adesea se dovedesc a ascunde intenţii "necurate" ale creatorilor lor.

Odata instalat în calculator un troian îi va provoca cu siguranţa destule probleme utilizatorului respectiv, soldate uneori chiar cu pierderi de date importante, însa nu se va replica. Daca s-ar replica ar trebui sa-l clasificam ca si virus si nu ca troian

Cum aflu daca am un virus?

În cazul în care calculatorul tau nu mai funcţioneaza asa cum ţi-ai dori asta nu înseamna neaparat ca sistemul a fost infectat. Cauzele pot fi multiple, iar virusii reprezinta doar una dintre ele.

Singurul mod în care poţi afla daca ai calculatorul infectat este verificarea lui în detaliu, folosind un program anti-virus actualizat.

Eu folosesc Nod32 Antivirus 6 si nu am probleme de genul asta.

| hummmer a răspuns:

Kaspersky+Malwarebytes.Le descarci, le instalezi, opreşti net-ul şi scanezi pc, stick, alte mp3 ce le conectezi la pc.

| mnthseby a răspuns:

Cel mai bun Avast

| AleXandrUavfc a răspuns:

Niciun antivirus nu merge, antivirusurile sunt niste pacaleli sa faca bani de pe urma la fraierii care il cumpara. VIRUSUL intra in calculator si sterge TOT, nu se opreste pentru ca este un antivirus in calculator.

| Roatis_Paul_1998 a răspuns:

Cel mai bun este Microsoft Security Essentials