| anonim_4396 a întrebat:

Ce aş putea face cu un tranzistor bipolar NPN? Dau funda la cel mai bun răspunswinking

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu prea multe. Se poate face un mini amplificator dar depinde si ce tranzistor ai. Mai trebuie, insa, pe langa el si alte piese.
Ar fi bine sa te documentezi intai. Mai citeste si pe site-uri pentru incepatori. Un exemplu: https://electronistamator.wordpress.com/

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu doar cu acel tranzistor ci şi cu alte piese

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pui o asemenea intrebare, atunci il poti purta pe haina, ca ornament... big grin

| xerxes1 a răspuns:

Il pui intr-un sertar si uiti de el.
Am mii de tranzistori.Cand am nevoie de unul ma duc linistit la magazin si imi cumpar. Dureaza mult mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un amplificator, un releu ceva...